Profesor Mariusz Krawiec w TVP 3 Lublin

Kilka tygodni temu w Katedrze Fizyki Powierzchni i Nanostruktur gościła ekipa programu "Login: Nauka". Wczoraj w TVP3 Lublin wyemitowany został materiał poświęcony grantowi NCN, który realizuje prof. dr hab. Mariusz Krawiec.

Grant realizowany przez prof. dr. hab. Mariusza Krawca dotyka zagadnień związanych z ciągłym wzrostem zapotrzebowania na energię oraz globalnym ociepleniem, a więc fundamentalnych problemów naszej cywilizacji. Obecnie ponad 80% światowej energii pochodzi z paliw kopalnych (ropy naftowej, węgla i gazu). Pomijając kwestie klimatyczne, ropy i gazu wystarczy nam na ok. 50 lat, a węgiel skończy się w przyszłym stuleciu. To powoduje, że rozwój alternatywnych, zrównoważonych i odnawialnych źródeł energii jawi się dość poważnym i pilnym wyzwaniem dla ludzkości.

I tutaj na scenę wchodzi wodór, który może stanowić skuteczne rozwiązanie tych problemów. Pełny sukces technologii wodorowej wymaga jednak pokonania pewnych przeszkód, z których największa dotyczy efektywnego magazynowania i uwalniania tego paliwa. Jednym z obiecujących i intensywnie rozwijanych kierunków jest przechowywanie wodoru w stanie stałym. Można to osiągnąć poprzez adsorpcję cząsteczek wodoru na powierzchni danego materiału. Musi to być jednak materiał o odpowiednich właściwościach i parametrach, co nie jest łatwe do uzyskania. W tym kontekście szczególnie interesujące wydają się materiały dwuwymiarowe (2D) o niezwykłej stabilności chemicznej i dużej aktywnej powierzchni.

(źródło opisu: "Wiadomości Uniwersyteckie")

 

Materiał poświęcony pracy prof. dr. hab. Mariusza Krawca można obejrzeć tutaj

 

    Aktualności

    Data dodania
    31 marca 2023