Pokazy Słońca przez teleskop - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w otwartych pokazach, które zorganizowane zostaną przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Czy Słońce, które codziennie widzimy na niebie jest tylko żółtą, jednolitą kulą, czy też może posiada struktury, których gołym okiem nie sposób dostrzec?

Używając odpowiednich teleskopów zajrzymy razem prosto w Słońce! W czasie pokazów będziemy obserwować protuberancje słoneczne na skraju tarczy Słońca i na jej tle (włókna) oraz plamy słoneczne. Na pokazie, do dyspozycji będą dwa teleskopy i lornetka do obserwacji Słońca:

  • teleskop systemu Maksutowa na montażu paralaktycznym do obserwacji plam na Słońcu w świetle widzialnym,
  • teleskop słoneczny SolarMax firmy Coronado, wyposażony w wąskopasmowy filtr H alfa (szerokość pasma poniżej 0.07nm), przepuszczający światło czerwone w linii wodoru o długości 656.28nm i służący do obserwacji protuberancji słonecznych,
  • lornetka Celestron 20x70 BaK-4 z filtrami Baadera do obserwacji plam na Słońcu.

Pokazy adresowane są do wszystkich zainteresowanych astronomią i tych, którzy są laikami w tej dziedzinie. Zapraszamy studentów, uczniów, nauczycieli, a także wszystkie osoby dorosłe. Mamy nadzieję, że pokazy przybliżą tajemnice zjawisk zachodzących na Słońcu i ich wpływ na stan atmosfery Ziemi i jej pola magnetycznego. W trakcie pokazów będzie można porozmawiać i zadać pytanie specjalistom i pasjonatom astronomii w Lublinie.

Pokazy Słońca odbędą się tylko i wyłącznie w przypadku błękitnego nieba, pozbawionego chmur, szczególnie typu cirrostratus.

Do pokazów można dołączyć w dniach od 13 do 15 września 2022 r. włącznie, pomiędzy godzinami 11-14 przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej (obserwacja Słońca zajmuje od kilku do kilkunastu minut).

W przypadku braku odpowiedniej pogody, pokaz w podanym dniu się nie odbędzie.

    Aktualności

    Data dodania
    8 września 2022