Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki po raz dziewiąty na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki

Już po raz dziewiąty na naszym Wydziale odbyło się Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki. Akcja wspierająca maturzystów organizowana jest przez pracowników naukowych z Instytutu Fizyki od 2011 roku. Cały Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki w dniach od 16 do 21 stycznia wypełnił się uczennicami oraz uczniami ze szkół ponadpodstawowych nie tylko z Lublina, ale i całej Lubelszczyzny (z Puław, Lubartowa, Kraśnika, Dęblina, i Biłgoraja). Tegoroczni maturzyści licznie przybyli na nasz Wydział, aby wziąć udział w kursie przygotowującymdo egzaminu dojrzałości z fizyki na poziomie rozszerzonym. 

Podczas Pogotowia Przedmaturalnego wybitni naukowcy oraz doświadczeni dydaktycy z Instytutu Fizyki prowadzili zajęcia, w ramach których omawiali zadania, które mogą sprawiać trudności na maturze, wspieraliuczniów w powtarzaniu wiedzy zdobytej w szkole, celem jej usystematyzowania oraz uzupełnienia ewentualnych braków. I choć zakres tematyczny zajęć pokrywa się w całości z wymaganiami maturalnymi, ale na tak krótkim kursie nie da się omówić wszystkich problemów mogących pojawić się na maturze. Niemniej, Pogotowie Przedmaturalne skutecznie wspomaga naukę prowadzoną w szkole średniej. Uczniowie, z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w praktycznych zajęciach ćwiczeniach rachunkowych i wykonywaniu eksperymentów fizycznych. 

W tym roku powróciliśmy po pandemicznej przerwie do stacjonarnej formy Pogotowia Przedmaturalnego z Fizyki. Uczniowie w pomieszczeniach dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z prowadzącymi i mogą samodzielnie obserwować i wykonywać doświadczenia. Wpływa to znakomicie na przyswajanie wiedzy. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie pracowni naukowych i studenckich Instytutu Fizyki. Maturzyści byli zaskoczeni jakością wyposażenia i poziomem naukowym badań prowadzonych przez lubelskich fizyków. 

Pogotowie Przedmaturalne zFizyki w formie stacjonarnej jest organizowane przez Instytut Fizyki UMCS, wraz z Oddziałem Lubelskim Polskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszeniem Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe LuTEN. Honorowy patronat nad akcją objął JM prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS. 

Niezależnie od zajęć stacjonarnych, Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki kontynuowane jest wzorem lat ubiegłych w przestrzeni online. Wykłady zdalne odbywają się w soboty, począwszy od 21 stycznia 2023 r. Każde spotkanie trwa ok. 2,5 godziny (3 godziny lekcyjne). Zajęcia podzielone są na bloki poświęcone poszczególnym działom fizyki. Zajęcia zdalne w ramach Pogotowia potrwają do 25 marca 2023 r. Ta forma dociera do maturzystów ze wszystkich województw Polski i ciszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na tegoroczny kurs zapisało się niemal 400 uczniów. 

Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki w formie zdalnej jest zorganizowane w ramach projektu „Ucz się z MaFiI-ą 3″ finansowanego z budżetu państwa w programie MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki” moduł „Popularyzacja nauki i promocja sportu”. 

    Aktualności

    Data dodania
    27 stycznia 2023