Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
XIII Konkurs Miesięcznika „FORUM AKADEMICKIE” na artykuł popularnonaukowy pod hasłem „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”
Artykuły konkursowe popularyzują w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników lub badania, w których brali oni udział.
W jury konkursu zasiadają: red. Magdalena Bajer, prof. Ewa Bartnik i red. Grzegorz Filip.
Jury wybiera artykuły poprawne merytorycznie, sprawnie napisane, charakteryzujące się wyczuciem idiomu popularnonaukowego, ukazujące autentyczne zaangażowanie w wykonywane badania i świadomość stosowanych metod, obrazowe, odznaczające się oryginalnym pomysłem popularyzatorskim, czasem też wprowadzające osobistą refleksję na temat pracy badawczej.
Honorowy patronat nad konkursem objął wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jury konkursu, po przeczytaniu 134 nadesłanych artykułów popularnonaukowych autorstwa młodych badaczy, wybrało najlepiej napisane i najbardziej przekonujące prace.
Jest nam niezmienie miło poinformować, że jednym z laureatów konkursu, otrzymując wyróżnienie, został mgr inż. Aksel Kobiałka, doktorant fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, fizyk teoretyczny, za artykuł: Świat pełen „majoran”.
Autor dokłada swoją cegiełkę do budowy wielkiego muru. Testuje właściwości kwazicząstek Majorany w różnych układach. Jak wytwarzać ‘majorany” na żądanie, cząstki, które mogą mieć zastosowanie w topologicznych komputerach kwantowych? Obrazowy, wciągający artykuł zachęca do kibicowania polskim naukowcom, którzy czują na plecach oddech konkurencji.
Laureat wyróżnienia otrzymał: nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł – od Stowarzyszenia KOPIPOL; udział w dwudniowym kursie Statistica – kurs podstawowy (o wartości 1195 zł) – od firmy StatSoft; nawigację MapaMap – Polska Lifetime for Android – od firmy Emapa; urządzenie MLWG3 do ładowania smartfonów i tabletów, z funkcją routera – od firmy KINGSTON Technology; książki o łącznej wartości 200 zł z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN;
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują książki z serii Monografie FNP, ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, a także roczną prenumeratę „Forum Akademickiego”.
Nagrody ufundowali: Emapa, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Kingston Technology, Stowarzyszenie Kopipol, Plagiat.pl, StatSoft, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Fundacja Forum Akademickie.
Serdecznie gratulujemy laureatowi oraz opiekunowi naukowemu prof. dr. hab. Tadeuszowi Domańskiemu.