Matematyka dla każdego - 23.03.2018 r.

Zapraszamy do udziału w projekcie realizowanym w sposób ciągły-cykliczny w czasie roku szkolnego w formie kółek zainteresowań, wykładów lub warsztatów prowadzonych przy współpracy nauczycieli i pracowników naukowych uczelni regionu (UMCS, Politechnika, KUL). Jest on skierowany do młodzieży szkolnej różnych etapów kształcenia oraz do nauczycieli matematyki regionu Lubelskiego.

Zapraszamy na drugi wykład z cyklu: Czym zajmuje się matematyka wyższa?

Problem ruiny gracza jest jednym z klasycznych problemów teorii prawdopodobieństwa. Dotyczy on bankructwa gracza podczas serii gier np. w ruletkę w kasynie. W wykładzie przedstawimy nowoczesne podejście do tego problemu przy użyciu teorii martyngałów. Są to ciągi wielkości losowych, które są średnio rzecz biorąc stałe, a więc mogą być używane do modelowania gier sprawiedliwych. Obliczymy m.in prawdopodobieństwo ruiny gracza oraz oczekiwany czas trwania gry.

Sala: 
C-156
Ilość miejsc: 
135
Grupa docelowa: 
Forma zajęć: 
Prowadzący: 
dr hab. Mariusz Bieniek

Wszystkich chętnych, którzy nie mogą uczestniczyć w zajęciach "Matematyki dla każdego" z powodu braku wolnych miejsc lub innych powodów, prosimy o kontakt. Istnieje możliwość przeprowadzenia ponownie niektórych zajęć z programu wydarzenia jeszcze w tym samym dniu lub innym dogodnym terminie.

Zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzania strony mdk.umcs.pl i zapoznawania się z naszymi nowymi propozycjami w ciągu całego roku (w zakładce Wydarzenia).

    Aktualności

    Data dodania
    23 marca 2018