Lubelski Festiwal Nauki - fotorelacja z czwartego dnia

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją oraz opisami projektów realizowanych na naszym Wydziale w ramach czwartego dnia XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Kodowanie na kartce i dywanie

Organizatorzy: dr Anna Bednarska, dr Magdalena Skrzypiec, dr Anna Gąsior

Czwarty dzień Festiwalu na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki rozpoczął się od ciekawych warsztatów, skierowanych do uczennic oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W formie angażującej i kreatywnej zabawy organizatorzy wprowadzali elementy programowania i kodowania bez użycia komputera. Dzięki takiej formie zabawy młodzi uczestnicy mogli rozwinąć umiejętności logicznego myślenia, analizowania, względnie precyzyjnego formułowania poleceń, które są niezwykle przydatne w codziennym funkcjonowaniu. 

Matematyczne koło fortuny

Organizatorzy: dr Anna Walczuk, dr Magdalena Wołoszkiewicz-Cyll, dr Urszula Skwara

Te zajęcia o cechach rozrywkowo-oświatowych to prawdziwa perełka! Młodzież podzielona na grupy zagrała w znaną z telewizyjnego programu grę, jednak zmodyfikowaną matematycznie. Poprzez kręcenie specjalnym kołem, uczestnicy szukali wyników działań matematycznych, liczyli wygrane pieniądze i zgadywali powiązane z matematyką hasła. Podczas zajęć młodzież ćwiczyła logiczne myślenie, komunikację w zespole, cierpliwość... Ponadto wszyscy mieli okazję do świetnej zabawy!

Wyrzuć sobie szóstkę z matmy

Organizatorzy: dr Magdalena Skrzypiec, dr Anna Gąsior, dr Anna Bednarska

W ramach tych zajęć warsztatowych dzieci miały możliwość zabawy za pomocą kostek do gry - w kształcie brył platońskich, kostek dziesięciościennych, elektronicznych oraz kostek w kostce. Uczestnicy zagrali w różne gry z ich użyciem.

Matematyczne parkiety

Orgzanizatorzy: dr Anna Gąsior, dr Anna Bednarska, dr Magdalena Skrzypiec, dr hab. Monika Budzyńska

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z pojęciem Parkietaży. Parkietaż to pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie. Można rozpatrywać parkietaże części płaszczyzny oraz powierzchni, które nie są płaskie (np. parkietaże sfery). Można także badać parkietaże przestrzeni trójwymiarowej i przestrzeni wymiarów wyższych. Nie jest konieczne ograniczanie się do przestrzeni euklidesowych. W praktyce (parkietaż chodnika na zdjęciu) elementy parkietażu nie muszą być wielokątami. Dzieci miały okazję narysować także własne parkietaże.

Oszczędzanie i pożyczanie w Excelu

Organizatorzy: dr Anna Walczuk, dr Urszula Skwara, dr Magdalena Wołoszkiewicz-Cyll

Jaką kwotę należy odkładać na koncie bankowym co miesiąc, żeby za pewien czas kupić wymarzony telefon? Ile czasu trzeba oszczędzać wpłacając stałą sumę pieniędzy, aby uzyskać pożądaną kwotę? Jak obliczyć ratę, jeżeli kupujemy tablet na kredyt? Jaka część raty to odsetki, a jaka kapitał? Jakie są koszty pożyczki? Na te pytania odpowiedzi uzyskali uczestnicy tych ciekawych i niezwykle praktycznych warsztatów.  

Niezwykłe liczby Fibonacciego

Organizatorzy: dr Urszula Skwara, dr Anna Walczuk

W ramach warsztatu uczestnicy poznali ciekawe własności ciągu Fibonacciego oraz jego wystepowanie w przyrodzie. Okazuje się bowiem, że ciąg Fibonacciego pozwala uzyskać roślinie kształt idealny. Łuski szyszek tworzą spirale układające się w dwóch przeciwległych kierunkach, a ich ilość odpowiada liczbom ciągu Fibonacciego. Na bazie tych liczb kreśli się tzw. złotą spiralę, która w graficzny sposób obrazuje omawiany ciąg.

Matemagia w ogrodach nauki

Organizator: dr Piotr Kowalski

Wiele efektownych sztuczek magicznych nie wymaga użycia wyszukanych rekwizytów, a jedynie znajomości własności liczb i działań na nich, geometrii albo umiejętności sprawnego wykonywania obliczeń. Dotyczy to także trików wykonywanych przez tak znanych iluzjonistów jak David Copperfield. Zajęcia warsztatowe, które poprowadził dr Piotr Kowalski poświęcone były ciekawym zagadkom matematycznym oraz wyjątkowo przydatnym trikom obliczeniowym, które mogą być niezwykle przydatne dla uczniów na co dzień mierzących się z zadaniami matematycznymi. 

 

    Aktualności

    Autor
    Marta Kostrzewa
    Data dodania
    15 września 2022