Konkursy "Rok przed maturą..." - spotkania finałowe

9 czerwca w Instytucie Fizyki odbędzie się finał konkursu "Rok przed Maturą – Fizyka", a 13 czerwca w Instytucie Matematyki będzie miał miejsce finał konkursu "Rok przed Maturą - Matematyka". Oba konkursy adresowane są do uczniów przedostatnich klas szkół średnich.

I etap konkursu "Rok przed Maturą - Fizyka" odbył się 12 kwietnia w 46 szkołach. Najlepsi uczniowie z każdej szkoły spotkają się teraz w finale, do którego zaproszono około 100 uczniów. Podczas zmagań finałowych, podobnie jak w I etapie konkursu, uczniowie zmierzą się z arkuszem zbliżonym formą do arkusza maturalnego. Po czasie przeznaczonym na rozwiązywanie zadań konkursowych, zaprosimy uczniów na wycieczkę po laboratoriach naszego Instytutu oraz na wykład Energetyka jądrowa: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, który wygłosi dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS. W tym czasie wybrani nauczyciele uczestników finału oraz doświadczeni nauczyciele Instytutu Fizyki sprawdzą prace konkursowe. Dla laureatów i ich nauczycieli przygotowano cenne nagrody. Organizatorem konkursu jest Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Instytut Matematyki także jest w trakcie przeprowadzania konkursu "Rok przed Maturą - Matematyka". Zgłosili się do niego uczniowie z 37 szkół średnich, między innymi z województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. 28 marca odbył się I etap, rozgrywający się w szkołach. 13 czerwca w Instytucie Matematyki będzie miał miejsce finał. Konkurs "Rok przed Maturą - Matematyka” skierowany jest do uczniów przedostatnich klas szkół średnich. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali zadania na poziomie maturalnym. W etapie drugim najlepsi uczniowie z każdej szkoły spotkają się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.  

 

Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, moduł: Popularyzacja nauki i promocja sportu: projekt nr SONP/SP/514019/2021 „Ucz się z MaFiI-ą 2” 

Konkurs stanowi kontynuację konkursu Rok przed maturą organizowanego w latach 2006-2016 przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytut Fizyki UMCS w Lublinie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

    Aktualności

    Data dodania
    6 czerwca 2022