Konkurs na stypendystę - doktoranta do projektu badawczego

Poszukujemy osoby na stanowisku Stypendysta - DOKTORANT w Katedrze Fizyki Teoretycznej (Instytut Fizyki, Uniwersytet M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Oferowane stypendium w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt. „Nadprzewodzące nanohybrydy w warunkach nierównowagowych” nr. UMO-2022/04/Y/ST3/00061 finansowanego w ramach programu WEAVE-UNISONO jest ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki.

Kierownikiem projektu jest prof dr hab. Tadeusz Domański.

Planowany czas realizacji zadań w projekcie wynosi 36 miesięcy.

Wymagania:

  • tytuł magistra fizyki,
  • znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym rozumienie tekstów naukowych,
  • wysoka motywacja do prowadzenia badań naukowych,


Mile widziane:

  • dorobek naukowy w obszarze fizyki teoretycznej
  • umiejętność wykonywania zaawansowanych obliczeń numerycznych (za pomocą programu Mathematica albo innych języków programowania).

Opis zadań:

Celem projektu jest zbadanie nierównowagowych właściwości nano-skopowych hybryd nadprzewodzących, na które składają się takie elementy jak nanodruty półprzewodnikowe sprzężone z nadprzewodzącymi elektrodami. Takie układy, poza zastosowaniem w informatyce kwantowej i technologii sensorów, umożliwiają badanie zjawisk kwantowych w kontrolowalnych empirycznie warunkach. Przy pomocy kilku komplementarnych metod, opracowanych i udoskonalonych przez współpracujące ze sobą obie ekipy badawcze (między innymi metodę numerycznej grupy renormalizacyjnej, diagramowe techniki rachunku zaburzeniowego i kwantową metodę Monte Carlo) wyznaczymy właściwości liniowej reakcji układu takie jak termosiła i absorpcja mikrofal,które były niedawno zmierzone doświadczalnie. Ponadto wybrane metody będą uogólnione na przypadek silnie nierównowagowych sytuacji w celu określenia zmiennoprądowego efektu Josephsona zaindukowanego napięciem (przyłożonym między elektrodami nadprzewodzącymi) oraz pod wpływem gwałtownych zmian parametrów układu (w specjalistycznej literaturze określanych jako quantum quench). Zamierzamy opracować kompleksowy zestaw metod teoretycznych do wiarygodnego opisu nierównowagowych nanohybryd z odniesieniem zarówno do obecnie znanych wyników doświadczalnych jak też do przyszłych pomiarów.

Typ konkursu NCN: Projekt międzynarodowy – ST
Termin składania ofert: 10 marca 2023, 00:00
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

W ramach realizacji zadań projektu oferujemy stypendium doktoranckie 5 000 PLN (brutto). Nabór odbędzie się przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMCS w Lublinie. Oferujemy możliwość wyjazdów na konferencje międzynarodowe, perspektywę rozwijania się w dynamicznym zespole publikującym w najwyżej punktowanych czasopismach.

W celu uzyskania dodatkowych informacji (wymagane dokumenty, zakres obowiązków, tematyka badawcza, itp.) proszę kontaktować się jak osobiście z prof. dr hab. Tadeuszem Domańskim: tadeusz.domanski@mail.umcs.pl tel (81) 537-62-41. Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 marca 2023 roku, do godziny 15:00. Planowane zatrudnienie od marca lub kwietnia 2023 roku.

Dodatkowe informacje:

Wymagane dokumenty:

  • List motywacyjny zawierający uzasadnienie, dlaczego aplikant ubiega się o oferowane stanowisko, opis zainteresowań badawczych oraz informację o kwalifikacjach do uczestnictwa w projekcie,
  • CV,
  • kopia dyplomu magisterskiego.

    Aktualności

    Data dodania
    24 lutego 2023