Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Spotkania z Fizyką i Matematyką to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków. Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.
Serdecznie zapraszamy na wykład "Kilka obrazków z historii całkowania – czyli od frasunku do rachunku", który odbędzie się online 13 marca br. o godzinie 17:00. Wykład poprowadzi dr Jerzy Mycka.
Abstrakt wykładu:
Wykład ma przybliżyć ewolucję pojęć i technik związanych z całkowaniem.
Zaczniemy od pomysłowej i nieszablonowej metody, która została stworzona przez Archimedesa do obliczenia pola pod wycinkiem paraboli. Później zwrócimy się do rewolucji pojęciowej związanej z osobą Mikołaja z Oresme dzięki któremu znajdowanie miary pól stało zadaniem wykraczającym poza geometrię. Kolejnym naszym bohaterem będzie Bonaventura Cavalieri, którego prace stanowiły początki algebraizacji problemów całkowania. Ten przegląd dziejów całkowania zamkniemy spotkaniem z wielkim Gottfriedem Leibnizem i jego wersją podstawowego twierdzenia rachunku całkowego.
W każdym przypadku będziemy zajmować się intuicyjnym aspektem osiągnięć związanych z rozwojem rachunku całkowego. Na podstawie wymienionych przykładów spróbujemy określić zmiany w pojmowaniu problemu całkowania, które się dokonały przez wieki matematycznej pracy. W końcu zadamy sobie pytanie: o co naprawdę chodzi w przypadku całkowania i jako należy nauczać tej dziedziny?
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem idei naukowych, historią osiągnięć matematycznych, rozwiązywaniem zagadek logicznych – wykład będzie okazją do poznania matematyki od innej strony i do – ewentualnej – dyskusji słabych i mocnych stron poznania matematycznego.