"Kilka obrazków z historii całkowania – czyli od frasunku do rachunku" - zaproszenie na wykład

Spotkania z Fizyką i Matematyką to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków. Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.

Serdecznie zapraszamy na wykład "Kilka obrazków z historii całkowania – czyli od frasunku do rachunku", który odbędzie się online 13 marca br. o godzinie 17:00. Wykład poprowadzi dr Jerzy Mycka.

Abstrakt wykładu:

Wykład ma przybliżyć ewolucję pojęć i technik związanych z całkowaniem. 

Zaczniemy od pomysłowej i nieszablonowej metody, która została stworzona przez Archimedesa do obliczenia pola pod wycinkiem paraboli. Później zwrócimy się do rewolucji pojęciowej związanej z osobą Mikołaja z Oresme dzięki któremu znajdowanie miary pól stało zadaniem wykraczającym poza geometrię. Kolejnym naszym bohaterem będzie Bonaventura Cavalieri, którego prace stanowiły początki algebraizacji problemów całkowania. Ten przegląd dziejów całkowania zamkniemy  spotkaniem z wielkim Gottfriedem Leibnizem i jego wersją podstawowego twierdzenia rachunku całkowego. 

W każdym przypadku będziemy zajmować się intuicyjnym aspektem osiągnięć związanych z rozwojem rachunku całkowego. Na podstawie wymienionych przykładów spróbujemy określić zmiany w pojmowaniu problemu całkowania, które się dokonały przez wieki matematycznej pracy. W końcu zadamy sobie pytanie: o co naprawdę chodzi w przypadku całkowania i jako należy nauczać tej dziedziny?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem idei naukowych, historią osiągnięć matematycznych, rozwiązywaniem zagadek logicznych – wykład będzie okazją do poznania matematyki od innej strony i do – ewentualnej – dyskusji słabych i mocnych stron poznania matematycznego.    

Kliknij, aby dołączyć do wykładu

    Aktualności

    Data dodania
    9 marca 2023