Kazimierz Dolny jesienną stolicą fizyki jądrowej - 25-30.09.2018 r.

W dniach 25-30 września 2018 roku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się pięciodniowa międzynarodowa konferencja naukowa „XXV Warsztaty Fizyki Jądrowej”. Tematem wiodącym tegorocznych Warsztatów jest struktura i dynamika jądra atomowego.

Konferencja ta już od ponad 15 lat gromadzi kilkudziesięciu znanych i cenionych fizyków z całego świata zajmujących się teorią jądra atomu. W tym roku będziemy gościć ponad 70 naukowców w tym 36 zza granicy (m. in. z USA, Chin i Rosji).

Oprócz zaplanowanych tematów podczas konferencji dyskutowane będą także perspektywy rozwoju polskiej fizyki jądrowej oraz jej pozycji na arenie międzynarodowej.

W sobotę, 29 września odbędzie się specjalna sesja naukowa poświęcona pamięci słynnego polskiego atomisty, Profesora Adama Sobiczewskiego, o którym śmiało można powiedzieć, że był jednym z głównych prekursorów teoretycznej fizyki jądrowej w powojennej Polsce. Jego badania nad strukturą jądra atomu znacząco przyczyniły się do wytworzenia w warunkach laboratoryjnych nie istniejących w naturze superciężkich pierwiastków o liczbach atomowych od Z=106 do 118. Intensywne prace doświadczalne w tym kierunku są prowadzone obecnie w największych laboratoriach jądrowych na niemal wszystkich kontynentach. Badanie ich własności wzbogaca wiedzę o podstawowych składnikach materii oraz znacząco przyczynia się do poznania struktury jąder atomowych. Dodajmy, że jądra atomowe zbudowane z protonów i neutronów stanowią ponad 99,9% masy znanej nam materii wszechświata.

Podczas sobotniej specjalnej sesji obecni będą współpracownicy zmarłego w październiku ubiegłego roku Profesora Sobiczewskiego, w tym najbardziej utytułowani autorzy badań nad jądrami superciężkimi: Yu. Oganessian z ZIBJ w Rosji,

D. Ackermann, S. Hofmann z GSI w Niemczech, K. Rykaczewski z ORNL w USA a także liczni współpracownicy z macierzystego NCBJ w Warszawie i UMCS w Lublinie. Profesor Sobiczewski w 2001 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa UMCS w uznaniu za trzydziestoletnią współpracę z lubelskimi fizykami. Wychował on 10 doktorów, z których jego bezpośredni naukowy spadkobierca, Profesor K. Pomorski z Instytutu Fizyki UMCS uważany jest za twórcę lubelskiej szkoły fizyki jądrowej.

Dzięki takim spotkaniom, sprzyjającym nawiązywaniu i utrzymywaniu współpracy naukowej z wiodącymi instytutami naukowymi z kraju i zza granicy, badania teoretyczne nad podstawowymi składnikami materii są prowadzone w Katedrze Fizyki Teoretycznej UMCS na najwyższym światowym poziomie. Fakt ten znajduje potwierdzenie w jakości i liczbie publikacji naukowych z udziałem lubelskich fizyków jądrowych w najbardziej renomowanych czasopismach z tej dziedziny.

Strona internetowa

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    25 września 2018