Gaudeamus igitur! - inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na UMCS

23 października br. w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS spotkali się: władze rektorskie, przedstawiciele społeczności akademickiej oraz licznie przybyli goście, aby wspólnie odśpiewać „Gaudeamus igitur” i powitać nowy rok akademicki 2023/2024.

- Już od siedemdziesięciu dziewięciu lat członkowie społeczności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dokonują wyboru, decydują, że to właśnie pod szyldem naszej Alma Mater chcą odbywać swoją naukową podróż. Dziękuję, że wybraliście Państwo właśnie ten kierunek i że wspólnie możemy świętować początek roku akademickiego 2023/2024 – tymi słowami rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski powitał zgromadzonych gości i rozpoczął inaugurację roku akademickiego.

Rektor w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie wyboru i wolności w życiu jednostki i społeczeństwa. Zwrócił uwagę na to, że nasze wybory wpływają na świat i kształtują przyszłość zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym. Wspomniał także, jak ważne jest budowanie dobrych relacji wśród członków naszej akademickiej wspólnoty:

W ciągu ostatnich trzech lat, odkąd pełnię funkcję rektora, zrealizowaliśmy wiele działań na rzecz rozwoju uczelni. Dokonaliśmy wielu wyborów, podyktowanych przede wszystkim dążeniem do budowania wartościowych relacji w ramach naszej akademickiej wspólnoty, ale także poza nią. Uważam bowiem, że relacje są fundamentem; to one kształtują naszą tożsamość, kulturę i wartości. Dlatego tak ważne jest, abyśmy budowali silne, otwarte i szanujące różnorodność relacje. Współpraca między pracownikami, doktorantami, studentami i otoczeniem społecznym jest kluczowym elementem naszego sukcesu. Dzięki niej możemy osiągnąć znacznie więcej, niż działając samodzielnie. Jestem przekonany, że takie właśnie podejście zmienia nas na korzyść zarówno nas indywidualnie, jak i instytucjonalnie – powiedział Rektor oraz dodał, że główną misją uczelni są działania respektujące zasady etyki naukowej, uczciwości badawczej i odpowiedzialności społecznej.

- Nauka jest potężnym narzędziem, które daje nam wolność myślenia, badania i tworzenia. Wolność ta ma ogromną wartość, ale wiąże się z równie wielką odpowiedzialnością. Jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy, rozwijanie nowych idei i rozwiązywanie problemów społecznych. – podkreślił.

Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski podziękował również studentom za dotychczasową pracę i osiągnięcia oraz podsumował rekrutację. W roku akademickim 2023/2024 społeczność Uniwersytetu powiększyła się o ponad 7,5 tys. nowych studentów i studentek, w tym ok. 850 obcokrajowców reprezentujących 43 kraje. Ponadto wspomniał o sukcesywnie rosnącej pozycji naszej Uczelni w międzynarodowych rankingach oraz o tym, że w ciągu ostatnich trzech lat pozyskaliśmy wiele środków na realizację projektów badawczych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Przypomniał także, że od ponad roku UMCS jest częścią prestiżowego konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA, co sprawia, że stajemy się ważnym partnerem na arenie międzynarodowej i sukcesywnie rozwijamy nasz potencjał naukowy. Podsumował również ostatnie inwestycje infrastrukturalne, a także realizacje wielu inicjatyw popularyzujących naukę, przedstawił również sukcesy sportowe i podjęte działania kulturalne.

Na zakończenie rektor UMCS złożył całej społeczności akademickiej i przybyłym gościom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności oraz podziękował współpracownikom za pracę, naukę, wsparcie, entuzjazm i otwartość do podejmowania nowych działań:
- Dzięki Wam UMCS to przestrzeń, w której spotykają się różnorodne osobowości, pomysły i perspektywy, tworzące niepowtarzalną całość. Z okazji nowego roku akademickiego życzę Państwu, abyście czerpali satysfakcję z każdej chwili spędzonej na naszej uczelni, rozwijali swoje pasje oraz pogłębiali wiedzę – dodał.

W uroczystościach inauguracyjnych wzięła udział społeczność akademicka Uniwersytetu – władze rektorskie, studenci, doktoranci, wykładowcy, pracownicy naukowi i administracyjni, rektorzy UMCS ubiegłych kadencji oraz zaproszeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych i władz sądowniczych, rektorzy innych lubelskich uczelni wyższych, przedstawiciele instytucji życia publicznego, kulturalnego, gospodarczego i oświatowego Lubelszczyzny, duchowieństwa oraz stowarzyszeń współpracujących z UMCS, a także absolwenci i sympatycy naszej Alma Mater.

W dalszej części wydarzenia prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS odczytał nadesłane listy gratulacyjne m.in. od Marszałka
Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Następnie przedstawił informację o odznaczonych pracownikach naszego Uniwersytetu, m.in. Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi. Medalami za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczonych zostało 59 pracowników UMCS. Ponadto Minister Edukacji i Nauki odznaczył Medalem Komisji Edukacji Narodowej 27 pracowników Uniwersytetu. Poinformował też, że odznaczenia i medale zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Od 23 lat podczas uroczystości inauguracyjnych Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana przyznaje ufundowaną przez naszą Alma Mater Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za twórczą kontynuację przesłania patrona-redaktora oraz badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury”. W tym roku wyróżniony został Grzegorz Piątek za książkę pt. „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” (Wyd. WAB, Warszawa 2022).

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorotę Kołodyńską medali i nagród zasłużonym absolwentom naszej Uczelni. Tytuł „Najlepszego Absolwenta UMCS”, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3,5 tys. zł. otrzymała Joanna Knap z Wydziału Artystycznego. Z kolei najlepszymi absolwentami poszczególnych wydziałów, laureatami srebrnych medali oraz nagród w wysokości 2,5 tys. zł. zostali: Weronika Fedor z Wydziału Artystycznego, Kamila Sitarz z Wydziału Biologii i Biotechnologii, Damian Gorylewski z Wydziału Chemii, Justyna Litwinek z Wydziału Ekonomicznego, Dominika Skiba z Wydziału Filozofii i Socjologii, Julia Łysakowska z Wydziału Filologicznego, Rafał Juściński z Wydziału Historii i Archeologii, Michał Latra z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Patrycja Adamczyk z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Anna Ledwoń z Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Jagienka Chyż z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, Jarosław Boczek z Wydziału Prawa i Administracji oraz Dominika Wójcik z Wydziału Zamiejscowego w Puławach.

Tradycyjnie już podczas inauguracji roku akademickiego odbyły się immatrykulacje studentów i doktorantów reprezentujących wszystkie wydziały Uczelni. Głos zabrali również przedstawiciele społeczności akademickiej – przewodnicząca Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów Paulina Jamrozik oraz przewodniczący Samorządu Doktorantów mgr Maciej Bień. Uroczystość zwieńczył wykład inauguracyjny pt. „Kalejdoskopowe myślenie i jego rola w zarządzaniu różnorodnością”, który wygłosiła prof. dr hab. Anna Rakowska z Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS.

Przed rozpoczęciem uroczystości grono rektorskie w osobach: rektora prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego oraz prorektorów: prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej, dra hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. UMCS oraz prof. dra hab. Wiesława I. Gruszeckiego wraz z przedstawicielami samorządu studentów złożyli kwiaty przed pomnikiem naszej patronki na placu Marii Curie-Skłodowskiej, a także odbył się briefing prasowy z udziałem władz Uczelni.

Podczas spotkania z dziennikarzami rektor UMCS podsumował to, co za nami oraz przybliżył plany Uczelni w rozpoczynającym się roku akademickim. Podkreślił m.in. że nauka i pewna synergia, związana z realizowaniem dydaktyki na najwyższym poziomie, stanowią dla naszej uczelni zadania priorytetowe.
 - Wyniki ostatniej ewaluacji naukowej wypadły znakomicie dla naszego Uniwersytetu. Spośród 23 ocenianych dyscyplin naukowych nasze instytuty badawcze uzyskały w większości kategorię A, (najwyższą kategorię A+ zdobyła archeologia), pozostałe B+ i zaledwie jedna dyscyplina kategorię B. Świadczy to o wyraźnym progresie i rozpoznawalności Uczelni w obiegu międzynarodowym, a to z kolei przekłada się na naszą efektywność naukowo-badawczą. Cieszę się, że polityka, którą określiliśmy trzy lata temu na początku kadencji, rzeczywiście przynosi powoli, ale systematycznie, stosowne efekty, zarówno w sferze naukowo-badawczej, jak i w sferze dydaktycznej. Staramy się zachowywać swoistą symbiozę również pomiędzy kulturą, sportem i innymi aktywnościami życia akademickiego – powiedział.

Zwieńczeniem uroczystości inauguracyjnych będzie koncert w wykonaniu studentów i studentek kierunku jazz i muzyka estradowa Wydziału Artystycznego UMCS oraz Zespołu Wokalnego kierunku jazz i muzyka estradowa prowadzonego przez mgr. Mateusza Obroślaka. Jak zapewniają organizatorzy, repertuar koncertu stanowi odzwierciedlenie różnorodności światów muzycznych. Artyści zaprezentują przekrój muzyki z całego świata, która stanowi dla nich inspirację. Koncert rozpocznie się o g. 18:00 w sali widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Treść przemówienia inauguracyjnego oraz szczegółowa relacja z wydarzenia będą zamieszczone w listopadowych Wiadomościach Uniwersyteckich.

Pełna galeria wkrótce.
Fot. Bartosz Proll i Michał Piłat

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    23 października 2023