Dzień z MaFiI-ą - szkoły ponadpodstawowe, fotorelacja

W tym roku znany z wcześniejszych lat “Piątek z  MaFiI -ą” przekształcił się w “Dzień z  MaFiI”  wyjątkowe święto matematyki, pełne wykładów, zajęć i  warsztatów popularyzujących matematykę.  “Dzień z MaFiI-ą” odbył się dwukrotnie – 29 listopada oraz 1 grudnia.  

1 grudnia br. n a Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki pojawiła się młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Lublina i okolic. Młodzież rozpoczęła dzień od wykładu dr. hab. Jarosława Byliny,  prof. UMCS pt. “Lingwistyka matematyczna”. Następnie uczniowie wzięli udział w wykładzie dr. Jerzego Mycki “Lemat Burnside’a czyli jak za zasłoną matematyki odkrywać tajniki codziennego życia”, który poświęcony był sztuce zliczania różnych możliwych struktur zbudowanych z zadanych elementów . Klasycznym przykładem była konstrukcja witraży z kolorowych szkiełek ustalonego (np. trójkątnego) kształtu.   

Po wykładach przyszedł czas na część warsztatową, podczas której dr Anna Gąsior i dr Magdalena Skrzypiec poprowadziły zajęcia pt. “O kwadratowych kulach”. W ich trakcie uczennice oraz uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi sposobami poruszania się po płas zczyźnie i różnych rodzajach mierzenia odległości pomiędzy punktami oraz zmierzyli się z problemem kul. Następnie odbyły się warsztaty pt. “Lingwistyka matematyczna”, które poprowadziła dr Małgorzata Cudna.  

W dalszej części dnia odbyły się kolejne wykłady. Dr hab. Mariusz Bieniek wygłosił prelekcję pt. “Słynne liczby w słynnym równaniu”, w której opowiedział o najbardziej znanym równaniu matematyki wyższej, czyli o wzorze Eulera. W zór te n uważany jest za jeden z najlepszych przykładów piękna matematyki, gdyż zawiera pięć najważniejszych w matematyce liczb, w tym liczbę pi, złączonych w prostą, ale całkowicie nieoczywistą tożsamość. Uczestnicy wykładu poznali znaczenie owych pięciu liczb oraz samego równania Eulera. Dr Agnieszka Kozak-Prus zaprezentowała wykład pt. “Współczesne metody kodowania – algorytm RSA” opowiedziała o twórcach kodu –  Riveście, Sham irze oraz Aldemanie. Uczestnicy poznali także kongurenc j e i kody ASCII.  

Podczas następnych warsztatów młodzież wzięła udział w zajęciach pt. “Tworzenie fraktali”, które poprowadziła dr Magdalena Skrzypiec. W trakcie warsztatu opowiedziała o zbiorach dwuwymiarowych i trójwymiarowych , a uczestnicy wykonali kilka pierwszych etapów konstrukcji pewnych zbiorów, zwanych fraktalami oraz obliczyli dla nich wymiar Hausdorffa. Uczennice oraz uczniowie korzystając z zasobów internetowych zobaczyli niezwykłe obrazy zbiorów Julii i innych fraktali. Wybrali się także na wycieczkę w głąb zbioru Mandelbrota, by zaobserwować zadziwiającą samopowtarzalność tego zbioru. Podczas ostatniego warszt atu pt. “Czy ujemna delta zawsze oznacza brak rozwiązań?”, który poprowadziła lic. Weronika Szczepanik, młodzież postawiła pierwsze kroki w pracy z liczbami zespolonymi. Uczniowie poznali podstawową teorię i własności oraz nauczyli się rozwiązywać proste równania kwadratowe zużyciem liczb zespolonych.   

Podczas obu dni “Dnia z MaFiI-ą” w wykładach, zajęciach oraz warsztatach wzięło udział niemal 300 uczennic oraz uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Lublina, okolic oraz z Rzeszowa. Wydarzenia były bardzo udane, zaś całości dopełnili pracownicy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki, którzy na specjalnie utworzonym stoisku prezentowali ofertę kształcenia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.  

    Aktualności

    Data dodania
    1 grudnia 2023