Dr Szczepan Głodzik o projekcie dot. topologicznego nadprzewodnictwa

Naukowiec z Instytutu Fizyki UMCS (Katedra Fizyki Teoretycznej) jest współautorem artykułu pt. „Topological superconductivity in a van der Waals heterostructure”, który ukazał się w grudniowym numerze prestiżowego czasopisma „Nature”.

Fot. Uniwersytet w Aalto

We współpracy z fińskimi naukowcami z uniwersytetów w Aalto i Helsinkach dr Szczepan Głodzik z Instytutu Fizyki UMCS pomyślnie zrealizował projekt wytworzenia nowego dwu-wymiarowego nadprzewodnika, cechującego się nietrywialnymi właściwościami topologicznymi. Praca łączy ze sobą dwa przełomy: wytworzenie heterostruktury złożonej z dwuwymiarowego ferromagnetyka oraz efektywne stworzenie dwuwymiarowego nadprzewodnika topologicznego. 

– Projekt jest przede wszystkim ekscytujący z punktu widzenia badań podstawowych, czyli czegoś, co mnie najbardziej interesuje. Oznacza to odkrywanie, co wszechświat ma nam do zaoferowania. Albo konkretnie w tym przypadku natura poskąpiła nam topologicznych nadprzewodników, więc tacy inżynierowie kwantowi jak współpracownicy z Finlandii wybrali się w podróż, by samodzielnie w laboratorium z tego, co mamy w naturze, połączyć te elementy i osiągnąć coś nowego – tłumaczy naukowiec. – Jest to ekscytujące samo w sobie, że można w taki dosyć prosty sposób wytworzyć tak egzotyczną strukturę jak topologiczny nadprzewodnik.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym dr Głodzik tłumaczy istotę realizowanego projektu oraz możliwości jego przyszłego zastosowania.

Link do publikacji: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2989-y

 

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Lipczyńska
    Data dodania
    22 stycznia 2021