Detektor wyładowań atmosferycznych w Instytucie Fizyki UMCS

Na stronie burza.umcs.lublin.pl można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje na temat lokalizacji wyładowań atmosferycznych.

W ciągu ostatnich dni strona prowadzona przez studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki zyskała znaczną popularność w mediach. Informacje na temat projektu rozeszły się lotem błyskawicy zarówno po mediach lokalnych (Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Telewizja Lublin), jak i ogólnopolskich (RMF FM, Onet.pl). Strona funkcjonuje już ponad rok i wciąż zyskuje nowych użytkowników. Staramy się ją rozwijać i prezentować dane dla różnych regionów Polski.

Jak to działa?

Detektor działający w Kole współpracuje z siecią podobnych detektorów rozsianych po całej Europie. W tym momencie w Polsce pracuje ich już ponad 20, kiedy zaczynaliśmy było ich zaledwie 3. Został on zbudowany tak, aby spełniał standardy obowiązujące w otwartej sieci blitzortung.org i mógł się z nią komunikować. Nasz detektor rejestruje dokładny czas (z dokładnością do kilku milionowych sekundy), w którym dociera do niego impuls fal radiowych pochodzący od wyładowania i przesyła go do sieci blitzortung.org. W zamian za przesyłanie danych i pracę naszego detektora otrzymujemy informacje o lokalizacji wyładowań, wyznaczone w oparciu o dane zebrane z całej sieci detektorów. Dzięki temu możliwe było założenie strony burza.umcs.lublin.pl.

mgr Marek Kopciuszyński
Instytut Fizyki UMCS


Piszą i mówią o nas (linki)

    Aktualności

    Data dodania
    2 czerwca 2014