„Wzrok w centrum uwagi – lubelska okulistyka, nauka i współpraca” – sympozjum naukowe UMCS i UMLub

18 listopada 2021 r. w Collegium Maius UMLub odbyło się sympozjum naukowe „Wzrok w centrum uwagi – lubelska okulistyka, nauka i współpraca”. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane najnowsze osiągnięcia i wyniki badań nad procesami widzenia uzyskane w oparciu o współpracę zagraniczną naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Od lewej: prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, prof. Anselm Jünemann, prof. dr hab. Konrad Rejdak, prof. dr hab. Robert Rejdak
fot. Biuro Promocji UMLub

Efekty współpracy pomiędzy lubelskimi uczelniami i naukowcami oraz interesujące wyniki badań interdyscyplinarnych: biofizyków – pod kierownictwem prof. Wiesława I. Gruszeckiego z UMCS oraz okulistów – pod kierownictwem prof. Roberta Rejdka z UMLub, zaprezentowali najwyższej klasy specjaliści z lubelskiego środowiska naukowego.

Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. Wiesław I. Gruszecki wygłosił wykład „Dlaczego i po co żółta plamka w naszym oku jest żółta?”.
Wyniki badań naukowych wskazują, iż obecność w siatkówce oka żółtych barwników ksantofilowych, luteiny oraz zeaksantyny, chroni nas przed nieodwracalną utratą wzroku na drodze fotodegradacji. Chociaż organizm człowieka nie syntetyzuje tych barwników są one, na szczęście, obecne w naszej codziennej diecie, w tym w wielu warzywach, owocach oraz żółtkach jajek. Dzięki kolektywnemu wysiłkowi badaczy z obszaru biofizyki, medycyny oraz chemii udało się odkryć szereg mechanizmów, na drodze których barwniki ksantofilowe realizują swoją aktywność ochronną w stosunku do oka. Wśród nich niezmiernie ważnym oraz interesującym wydaje się mechanizm „żaluzji molekularnych” w ramach którego luteina i zeaksantyna, reagując podobnie do filtrów fotochromowych, dostosowują swoje właściwości związane z pochłanianiem światła w odpowiedzi na zmiany intensywności padającego promieniowania.

Zapis transmisji online:

 W ramach sympozjum zaprezentowano prelekcje:

  • Dlaczego widzimy? – prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, Kierownik Zakładu Biofarmacji UMLub;
  • Dlaczego i po co żółta plamka w naszym oku jest żółta? – prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, Kierownik Katedry Biofizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS;
  • Kiedy ślepota nie jest wyrokiem – o urazach oka w praktyce – prof. dr hab. Robert Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK 1, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji UMLub;
  • Gdy pacjent nie widzi a okulista nie zna przyczyny – co na to neurolog? – prof. dr hab. Konrad Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UMLub/SPSK 4.

*Uroczystość odbyła się z okazji uhonorowania dyplomem Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Profesora Anselma Jünemanna – autorytetu w dziedzinie europejskiej okulistyki.

Autor: Magdalena Drwal, UMCS

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Lipczyńska
    Data dodania
    22 listopada 2021