Webinar ZUSS: O Rzeczniku Praw Obywatelskich z prof. Sławomirem Patyrą

O tym, jak ważna w naszym kraju jest rola Rzecznika Praw Obywatelskich porozmawiamy z dr hab. Sławomirem Patyrą - prof. UMCS, Kierownikiem Katedry Prawa Konstytucyjnego.

Rozmowę o RPO poprzedzi wykład, w którym prof. Patyra poruszy następujące kwestie:

 • Relacja w państwie demokratycznym między człowiekiem a właśnie państwem, jaką rolę w tym odgrywają instytucje - w tym RPO;
 • Przymioty Rzecznika Praw Obywatelskich;
 • Jak może funkcjonować RPO?
 • Funkcjonowanie RPO w różnorodnych warunkach - m.in. w sytuacji konieczności budowy od podstaw autorytetu tej instytucji, w sytuacji stabilnej oraz w sytuacji odejścia od demokratycznych standardów;
 • Funkcjonowanie RPO w dzisiejszych realiach.

Po wykładzie widzowie będą mieli możliwość zadawania w komentarzach pod transmisją profesorowi Patyrze pytania, na które postara się odpowiedzieć.


Streaming na: facebook.com/zuss.umcs

Kim jest nasz gość?
Dr hab. Sławomir Patyra, prof. UMCS, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego

Prof. Patyra jest członkiem Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, zespołu ekspertów prawnych Fundacji Batorego oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Należy także do Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji, w ramach którego był sprawozdawcą krytycznej opinii ws. tzw. ustawy kagańcowej. Stale współpracuje z Ośrodkiem Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

  Aktualności

  Autor
  Dawid Kobylański
  Data dodania
  16 marca 2021