Książka o biżuterii z Krymu: sukces absolwentki IA UMCS

Sukces absolwentki Instytutu Archeologii UMCS

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Pani dr Beata Polit, która na co dzień jest kierownikiem działu archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach, napisała książkę na temat biżuterii kultury późnoscytyjskiej i sarmackiej z obszaru północnych wybrzeży Morza Czarnego. 

"Jak mówi autorka, książka jest efektem wieloletnich badań nad problemem dotyczącym okresu sarmackiego na Krymie.

Mówiąc o okresie sarmackim mam tutaj na myśli czas od II w. przed Chrystusem do IV w. po Chrystusie, kiedy na Krymie funkcjonowały kolonie greckie, nadczarnomorskie oraz przede wszystkim żyła ludność kultury późnoscytyjskiej i sarmackiej, czyli ludność iranojęzyczna, która z bycia koczownikami przeszła na osiadły tryb życia na Krymie – wyjaśnia".

Pani Beata Polit obroniła doktorat w 2021 r., a w tym roku światło dzienne ujrzała właśnie książka pt. Jewellery of the Barbarian Societies from the Crimea in the Sarmatian Period. Earrings, Bracelets, Band, Rings and finger Rings.

[tekst: Dorota Klusek, zdjęcie główne: okładka książki Jewellery of the Barbarian Societies from the Crimea in the Sarmatian Period. Earrings, Bracelets, Band, Rings and finger Rings / Fot. archiwum Beaty Polit: Niezwykłe kulisy powstania książki o biżuterii z Krymu – Radio Kielce, 03.08.2022]

Publikacja: Radio Kielce, 03.08.2022

    Aktualności

    Data dodania
    6 sierpnia 2022