Rajd Motocyklowy "Jednośladem do historii": udział KNHS z WHiA

Koło Naukowe Historyków Studentów - Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. Kapitana Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" w RAJDZIE MOTOCYKLOWYM...

W imieniu Stowarzyszenia Moje Nowosiółki zapraszamy 30 kwietnia (niedziela) o godz. 14.00 do Skansenu Aktywnego w Nowosiółkach na Kulminacyjny Punkt Rajdu Motocyklowego "Jednośladem do historii"

Przez Nowosiółki przejedzie rajd motocyklowy. Będzie okazja zobaczyć na żywo jednoślady uczestników rajdu w Skansenie u Sołtysa i zapoznać się z wystawą o Powstaniu Styczniowym

O godz. 15.00 Stowarzyszenie "Moje Nowosiółki" zaprezentuje rekonstrukcję historyczną pt. "Droga ku Wolności - 1863"

Będzie to niemała gratka dla miłośników jednośladów i pasjonatów historii. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia "Moje Nowosiółki", Fundacji "Banici Zamojscy", Koła Naukowego Historyków Studentów UMCS - Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. Kapitana Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" oraz rekonstruktorzy z chóru z Przewodowa i wielu młodych wolontariuszy, przeniosą zainteresowanych w czasie do niedalekich Tyszowiec, Mołożowa, Tuczap, Nowosiółek i Lisek sprzed 1863 r. - zapowiada Daniel Pawłowski, sołtys Nowosiółek.

W dniach od 17 do 19 maja 1863 r., w czasie Powstania Styczniowego, 160 lat temu, oddziały majora Jana Żalplachta-Zapałowicza stoczyły nierówny bój z Moskalami na tych terenach. W Mołożowie 19 maja 1863 r. męczeńską śmierć poniósł doktor Juvenal Niewiadomski wraz z rannymi powstańcami i mieszkańcami folwarku, spaleni żywcem w polowym szpitalu. Te i inne wydarzenia tamtych dni każdy chętny będzie mógł zobaczyć w trakcie rekonstrukcji. Niedzielne wydarzenie w Skansenie w Nowosiółkach ubogaci pięknym śpiewem i muzyką duet Bandurzystek z Waręża (Ukraina) i recital grupy "Fermata" z Telatyna. 

Grupy rekonstrukcyjne będą prezentowały swoje stoiska. 

Publikacja / grafika: Nowosiółki: Rajd Motocyklowy "Jednośladem do historii" (kronikatygodnia.pl)

    Aktualności

    Data dodania
    28 kwietnia 2023