Festyn "Średniowiecze nad Czechówką"

30.06-01.07.2023 r.
Dębówka, gmina Jastków
pod latarnią umarłych

Szanowni a Zacni! Przyjaciele, Koledzy, Znajomi!

Serdecznie zapraszamy na skromne festum, jakie w dniach 30.06-01.07.2023 r. odbędzie się nad Czechówką, tuż obok stojącej przy jej brzegu latarni umarłych.

Pierwszy dzień ma charakter warsztatowy – młodzikowie uczyć się będą dawnego snycerstwa i rzeźby w drewnie. Zainteresowani poznać będą mogli metody średniowiecznego malarstwa tablicowego oraz m.in. szczegóły dotyczące średniowiecznego uzbrojenia, dawnych strojów i życia obozowego. Drugiego dnia, tj. w dzień św. Ottona z Bambergu, odbędą się wykłady plenerowe, które nie tylko nakreślą historię ziem lokalnych, ale także pomogą słuchaczom je jaśniej zrozumieć i umiejscowić na tle panoramy dziejowej ówczesnej Europy. Po każdym z wykładów, słuchacze i prelegenci będą mogli swobodnie kontynuować debatę i dyskusję nad poruszonymi zagadnieniami. W trakcie wydarzenia na granicy gminy Jastków i Lublina postawiona zostanie rzeźba rycerza Jaksy z Miechowa a wzdłuż ulicy, która dzięki naszym staraniom otrzymała nazwę ul. Jaksy z Miechowa, staną drewniane, ręcznie rzeźbione tablice z tąże nazwą. Wieczorem wczesnym odbędzie się prelekcja i koncert, po którym trwać będzie późnowieczorny sympozjon, w czasie którego będziemy i debatować i czytać stare księgi opowiadające wszelkie prawdy o dziejach rycerzy i wielkich przygodach z czasów pięknego średniowiecza. Przez czas trwania spotkania w obozie naszym stać będzie ruszt, także każdy, kto tylko zechce, będzie mógł przygotować pieczyste, którego składniki trzeba wprzód przynieść ze sobą na spotkanie. Zapewnimy ławy do siedzenia, może ich jednak nieco zabraknąć, jeśli goście dopiszą.

PROGRAM

30.06.2023

11.00: Rozbicie obozu rycerskiego

12.00-17.00: Warsztaty rzeźbiarskie i snycerskie dla młodzieży - Błażej Iwaniak

14.00: Prezentacja średniowiecznego malarstwa tablicowego - Adam Siudem

01.07.2023

11.00: Rozpoczęcie cyklu wykładów plenerowych

11.30: Jaksa „zwany niegdyś księciem” i benedyktyni z Sieciechowa - dr Zbigniew Piłat

12.30: Średniowieczna Dąbrowica i rycerze Leopardzi - dr Paweł Jusiak

13.30: Św. Hildegarda z Bingen - filozofia pięknego średniowiecza - co oferuje współczensemu odbiorcy? - dr hab. Małgorzata Kowalewska

15.00: Harce i zabawy rycerskie i plebejskie - dzierżenie miecza na czas, walka na palcaty, przeciąganie liny

16.30: Odsłonięcie rzeźby Jaksy i umocowanie tablic z imieniem patrona wzdłuż ulicy Jaksy z Miechowa

17.00: Widowisko historyczne z Jaksą i benedyktynami sieciechowskimi przyjmującymi Jastków

18.00: Trubadurzy, truwerzy, żonglerzy: pieśni i pieśniarze czasu krucjat - dr hab. Jacek Kowalski. Wykładowi towarzyszyć będzie kameralny koncert w wykonaniu jegomości wykładowcy. 

Zapraszamy serdecznie w imieniu Stowarzyszenia Curia Mediaevalis!

    Aktualności

    Data dodania
    27 czerwca 2023