Drzwi Otwarte dla Kandydatów na WHiA

24 marca 2023 r. w godz. 9.00-14.00 dla wszystkich przyszłych kandydatów na studia zostało przygotowane stoisko promocyjne Wydziału Historii i Archeologii UMCS. Na zainteresowanych czekały różne atrakcje, w tym Gra: zostań „Ambasadorem WHiA” oraz warsztaty historyczno-archeologiczne, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił... Uczestnicy wspomnianej gry skanowali kody QR umiejscowione w budynku Wydziału i podążali za wskazówkami, rozwiązując logiczne zagadki. Jednym z zadań było wykonanie „Instagram’owej fotki” z Jankiem Jaskiniowcem przy stoisku i oznaczenie profilu Wydziału na Instagramie. Liczył się czas…

Warsztaty z lepienia naczyń glinianych, które poprowadził Pan dr Piotr Mączyński z Instytutu Archeologii UMCS przyciągnęły grono zainteresowanych. Celem zajęć było poznanie pradziejowych technik lepienia naczyń oraz nanoszenia ornamentu. Uczestnicy mogli własnoręcznie wylepić naczynia gliniane. Jako modele posłużyły neolityczne wyroby ceramiczne datowane w przedziale 7800-4300 lat temu.

Pani dr Anna Miączewska z Instytutu Historii UMCS wprowadziła z kolei wszystkich zainteresowanych w świat starożytnego miasta, a dokładnie zaznajomiła uczestników z życiem w starożytnych Pompejach na podstawie materiałów interaktywnych i rekonstrukcji miasta. Prezentacja materiałów historycznych i archeologicznych związana była z opisem domów i ulic Pompejów, miejsc publicznych (forum, świątynie, łaźnie, gospody), pracy mieszkańców z ich codziennymi obowiązkami i sposobem spędzania wolnego czasu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za miło spędzony czas, owocne dyskusje na temat studiowania na Wydziale Historii i Archeologii, możliwości rozwijania własnych pasji, zainteresowań w kołach naukowych, sekcjach uczelnianych. Dziękujemy członkom Sekcji Rekonstrukcji Historycznej im. Kapitana Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, która działa w ramach Koła Naukowego Historyków Studentów, członkom Rady Wydziałowej Samorządu Studentów WHiA oraz członkom Koła Naukowego Amatorów Antyku za nieodzowną pomoc, promowanie kierunków studiów Wydziału oraz nawiązanie współpracy z uczestnikami DO.

Fot. KNAA UMCS, Magdalena Jabłońska-Kwiecień, Paulina Litka

    Aktualności

    Data dodania
    31 marca 2023