Zmarła śp. prof. dr hab. Aleksandra Bubicz-Mojsa

   Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci

Prof. dr hab.  Aleksandry Bubicz-Mojsy

śpiewaczki operowej i pedagoga.

 

W latach 1997-2011 była pracownikiem badawczo-dydaktycznym Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie prowadziła zajęcia emisji głosu, pełniąc także funkcję kierownika Zakładu Kształcenia Wokalnego Instytutu Muzyki WA UMCS (2009-2011).

Od października 2011 prowadziła klasę śpiewu solowego na Wydziale Sztuk Scenicznych (wcześniej Wydział Wokalno-Aktorski) Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Dyrekcja oraz Pracownicy Instytutu Muzyki UMCS
składają Rodzinie najszczersze kondolencje.

 

prof. dr hab. Aleksandra Bubicz-Mojsa

Aleksandra Bubicz-MojsaŚpiewaczka i pedagog, urodzona w 1967 roku w Lublinie. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu ad. Bożeny Porzyńskiej (dyplom z wyróżnieniem 1992). Po studiach kontynuowała naukę u cenionych artystów, takich jak: Ingrid Kremling, Zdzisława Donat, Ileana Cotrubas, Julia Hamari, Roland Hermann, Kałudi Kałudow, Andreas Orlowitz. Brała udział w licznych kursach wokalnych: London Master Classes (1994), Schleswig-Holstein Musik Festival (1997), Rheingau Musik Festival (1998, 1999) i inne.

Dysponowała głosem koloraturowym. Od 1993 roku była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Z zespołem tym wielokrotnie występowała, m.in. w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta: „Czarodziejski flet” – partia Królowej Nocy, „Dyrektor teatru” – partia Madame Herz, „Uprowadzenie z Seraju” – partia Blondy, a także w produkcjach oper barokowych i współczesnych, m.in.: Henryego Purcella „Dydona i Eneasz”, Zbigniewa Rudzińskiego „Antygona”. Wzięła udział w cyklu koncertów organizowanych przez WOK, m.in. „Mielczewski znany i nieznany” (1998-2000, Zamek Królewski w Warszawie, rejestracja na płytach CD). W latach 1998-2010 wielokrotnie uczestniczyła w zagranicznych tournées Warszawskiej Opery Kameralnej (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Holandia, Liban, Japonia).

W latach 2003-2006 współpracowała z Operą Narodową w Rydze na Łotwie, gdzie wykonywała partię Królowej Nocy. W latach 2006-2010 współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w produkcji: „W. A. Mozart W krainie Czarodziejskiego fletu” – partia Królowej Nocy. Brała także udział w tournées zagranicznych Teatru Muzycznego w Łodzi (Niemcy 2005, 2006), Opery Śląskiej w Bytomiu (Niemcy 2007). Przez wiele lat współpracowała także: z Filharmonią Lubelską, Operą Dolnośląską we Wrocławiu, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Chórem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, Orkiestrą Trybunału Koronnego i innymi. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Mieczysław Nowakowski, Tadeusz Wicherek, Ruben Silva, Tadeusz Karolak, Łukasz Borowicz, Przemysław Stanisławski, Dariusz Mikulski, Andrzej Knap, Kai Bumann, Tomasz Bugaj. W 2003 r. wykonała recital wokalny z Trio Włodzimierza Nahornego w ramach Jazz Smart Music Festiwal (Zamość, Warszawa). Śpiewaczka posiadała w swym dorobku nagrania telewizyjne: dla TV Polonia (1998) oraz dla TVP 3 (2003).

Otrzymała nagrody i wyróżnienia: wyróżnienie za wykonanie arii Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet W. A. Mozarta na I Wydziałowym Konkursie Mozartowskim (AM Gdańsk 1991), Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (2011), Odznaczenie PTSR – „Ambasador SM” (2012).

http://www.amuz.lodz.pl/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/profesorowie-tytularni/168-dr-hab-aleksandra-bubicz-mojsa

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    3 listopada 2021