Wystawy Josipa Baće i Mirana Śabića w Centrum Spotkania Kultur

Serdecznie zapraszamy na autorskie wystawy Josipa Baće i Mirana Śabića, chorwackich artystów i pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Ekspozycje będzie można oglądać w Centrum Spotkania Kultur, City Project i Galeria Wystaw Czasowych Poziom -1, od 25 listopada do 5 grudnia 2021.

Wernisaż: 25 listopada 2021 godz. 18.00

Wystawy zorganizowane są przez Instytut Sztuk Pięknych WA UMCS w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach współpracy międzynarodowej z Akademią Sztuk Pięknych w Zagrzebiu.

Josip Baće

„Bliskość”

Wystawa fotografii autorstwa chorwackiego artysty Josipa Baće, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Prezentowane fotografie to najnowszy cykl w twórczości autora. Artysta prezentuje swoją wizję pojęcia tytułowej bliskości  poprzez czarno – białe wielkoformatowe (100 x 150 cm) fotografie portretowe. Portretowani to bliźniacy, rodzeństwa, małżeństwa i osoby powiązane ze sobą przyjaźnią, fizyczne podobieństwo nie odgrywa pierwszoplanowej roli w cyklu Bliskość. Josip Baće w swych obrazach koncentruje się na więziach, uczuciach i emocjach łączących portretowane osoby.

Biografia:

Josip Bace – Urodzony w 1966 roku w Dubrowniku. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Wydziale Nauk o Morzu na Uniwersytecie w Dubrowniku. W roku 1991 przerwał studia, by jako ochotnik wstąpić w szeregi Gwardii Narodowej podczas wojny o niepodległość Chorwacji, walczył jako dowódca do końca 1992 roku. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. W roku 1996 obronił dyplom na Wydziale Grafiki pod kierunkiem prof. A. Kuduz. Po ukończeniu studiów otrzymał zaproszenie do Kunstakademie Dusseldorf, gdzie ukończył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. M. Jetelovej. Od 1998 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu na Wydziale Grafiki oraz na Wydziale Architektury.

Od 1990 roku prezentuje swoje prace podczas indywidualnych wystaw krajowych i zagranicznych. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, był autorem koncepcji artystycznych wielu z nich.

Miran Śabić

 „Między przemijaniem a wiecznością”

Wystawa twórczości graficznej Mirana Śabića, chorwackiego artysty i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Artysta prezentuje w sześciu odsłonach swoje prace z lat 2013-2020. Są to cykle: Memories of Grandfather – Litografie; Time Capsule – akwaforty; Distorted Reality - akwaforty; Genesis – drzeworyty , Urban transience – akwaforty, CLOSET - drzeworyt i video. Ekspozycji grafik towarzyszy prezentacja autorskich filmów video będących integralnymi elementami składowymi dwóch z prezentowanych cykli.

Biografia:

Mirian Śabić – Urodzony w 1986 roku w Słowenii. W 2010 roku obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Frane Paro. W 2017 roku uzyskał stopień doktora. Artysta uczestniczył w wielu programach stypendialnych, takich jak VCCA Residency in Virginia w USA. Prowadził wykłady m.in w Korei Południowej (Seul), w USA (Maryland, Leonardtown, Nowy Jork). Od roku 2009 wystawia swoje prace w Chorwacji i poza granicami kraju. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidulanych oraz udział w ponad 150 wystawach grupowych. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą: - nagroda Rządu Korei Południowej – Congresman Aword, podczas Międzynarodowego festiwalu Młodej Sztuki w Seulu (2017);\
- nagroda Muzeum Sztuki Współczesnej z Zagrzebiu podczas 33. Salonu Młodych, HDLU, Zagrzeb (2016);
- nagroda IMAF podczas Biennale Rysunku OSTEN w Macedonii (2012).
 Od 2012 roku pracuje na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Obecnie pełni funkcję prodziekana tego wydziału.

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    19 listopada 2021