WFiS.conference. Debata studencka 29.05.2015 - Relacja

29 maja 2015 r w godz. 9.00 – 17.00, w auli Instytutu Fizyki, miało miejsce innowacyjne wydarzenie, a mianowicie interdyscyplinarna, anglojęzyczna debata studencka „Man in Contemporary Sciences”. Debata obejmowała studentów 6 kierunków na WFiS, a jej pomysłodawcą i organizatorem byłam ja, Renata Łukiewicz-Kostro, starszy wykładowca CNiCJO, koordynator lektoratów na WFiS oraz koordynator ds. projektów unijnych z ramienia CNiCJO.

Bezpośrednim celem debaty było zaliczenie modułu języka specjalistycznego, ale również uwolnienie i obudzenie potencjału drzemiącego w młodych ludziach, którzy pragną uczyć się w sposób twórczy, innowacyjny, odważny, chcą, aby ich talenty (nie tylko intelektualne) zostały dostrzeżone. Ponad 200 studentów zajęło się organizacją wydarzenia pod względem logistycznym i merytorycznym. Każdy kierunek mógł zaprezentować fragment wiedzy zdobytej na zajęciach kierunkowych i zmierzyć się z praktycznym posługiwaniem się językiem angielskim, przy czym teksty prezentacji nie były korygowane przez lektora, studenci dzielnie i odważnie stanęli w prawdzie o sobie! Pomysł był realizowany według nowych trendów w edukacji, a mianowicie: uczenie poza salą wykładową, rozwój w grupie o zróżnicowanym poziomie językowym, a także w oparciu o wykorzystanie tzw.:inteligencji wielorakich” oraz uczenie się poprzez wykonywanie zadań. Równie ważne było, aby studenci na WFiS lepiej się poznali i bardziej zintegrowali, rozwinęli w sobie odpowiedzialność za przyjęte zadania i mieli świadomość, że sukces zawsze jest wynikiem pracy zespołowej. Żaden człowiek nie istnieje i nie działa w próżni, wielu, tzw. „niewidzialnych ludzi” pracowało na sukces tych „widocznych” i całej debaty. Ważne było, aby studenci rozwijali w sobie umiejętności miękkie, tak bardzo istotne i cenione na rynku pracy: współpraca, rozwiązywanie konfliktów, odpowiedzialność, radzenie sobie ze stresem i natychmiastowe rozwiązywanie problemów, które, oczywiście, też się pojawiały. Nasi studenci będą coraz częściej trafiać na rynek pracy w ramach projektów i z tego powodu debata była tez bardzo cennym doświadczeniem.

Czterech koordynatorów, międzykierunkowa grupa robocza, osoby kontaktowe z grupami, dziewiętnastu prezenterów, asystenci merytoryczni prezenterów, moderatorzy, ankieterzy, kilku artystów (mamy talenty wśród studentów), rejestracja, obsługa techniczna, dyskretna ochrona (sic!) na wypadek nieprzewidzianych ekscesów, których , na szczęście nie było, autorzy plakatów , zaproszeń i certyfikatów, catering, fotografowie, PR w mediach, autorzy strony internetowej i Facebooka debaty, a nawet studencka ekipa … sprzątająca, czuwali nad organizacją i sprawnym przebiegiem debaty.

Sukces tym większy, że wydarzenie udało się przygotować w ciągu dwóch miesięcy, POZA regularnymi zajęciami lektoratowymi! Ponadto całkowicie własnym nakładem finansowym studentów, przy wsparciu CNiCJO (druk zaproszeń i certyfikatów).

Naczelną ideą, która dodawała studentom energii i zapału była PROMOCJA WFiS oraz UMCS poprzez to wydarzenie. Nawet przedstawiliśmy …Uniwersytet Dziecięcy i przygotowaliśmy kącik dla dzieci studentów i gości, akcentując tym samym, że jesteśmy „family friendly”. Informacje pojawiły się na stronie internetowej (około 3 500 wejść do dnia debaty), FB, stronie WFiS , CNiCJO oraz stronie głównej UMCS, a także na stronach podobnych wydarzeń! Teraz przygotowujemy stronę PO debacie oraz wystawę na WFiS i w CNiCJO, a także artykuł do „Wiadomości Uniwersyteckich”.

Cały zespół zasługuje na wielkie uznanie, aczkolwiek wyróżnić należy dwóch koordynatorów: Kamila Zielińskiego i Michała Badowskiego, z I r kognitywistyki, moje „czarne perły”- solidni, pomysłowi, koleżeńscy, których „liderstwo” musiałam czasami korygować nieco bardziej w kierunku „przywództwa miękkiego ”! Udało się!. Wysłuchaliśmy wielu bardzo dobrych, multimedialnych prezentacji, ale chyba najlepszym pod względem merytorycznym i językowym było wystąpienie studenta Ir Filozofii, Pana Szymona Kasprowicza, nt. „Filozofki w Filozofii”.

Swoją obecnością zaszczycili nas honorowi Goście, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, a mianowicie Dyrekcja CNiCJO, w Osobach: mgr Małgorzata Chmielewska, dyrektor; mgr Ewa Orłowska, wicedyrektor; mgr Lucyna Kulas, wicedyrektor; mgr Tomasz Trautman, kierownik zespołu języka angielskiego, a także starszy wykładowca CNiCJO, mgr Anna Sudrawska. Zauważyliśmy tez wśród publiczności gości zewnętrznych, a studenci bardzo się ucieszyli widząc w auli swoich dwóch młodych wykładowców z kierunku KREATYWNOŚĆ SPOŁECZNA.

Dzięki naszym zaprzyjaźnionym sponsorom, udało się zdobyć aż 400 nagród dla studentów i publiczności! Radość była naprawdę ogromna. Symboliczne nagrody (notatniki, długopisy, przybory do pisania itp.), ale i kosztowne słowniki multimedialne, podręczniki językowe, albumy, płyty, nagrody książkowe, słodycze ….

Najpiękniejsze jest to, że już teraz, studenci dopytują mnie, co zrobimy w przyszłym roku. Ja pomysł już mam, ale czekam najpierw na pomysły moich studentów, z których jestem po prostu DUMNA.

Naprawdę możemy sobie pogratulować. Mówiąc językiem projektów unijnych „we unlocked and boosted human potential”!

Fotorelacja tutaj:

    Wydarzenia

    Autor
    Renata Łukiewicz-Kostro
    Data dodania
    8 czerwca 2015