Nowości wydawnicze

Wykaz nowości czerwiec 2023              


Przędza : w poszukiwaniu wewnętrznej wolności / Natalia de Barbaro ; mandala na okładce, mandale wewnątrz książki, kompozycja ławeczki, rośliny Mayra Wojciechowicz. – Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2023. – ISBN 978-83-268-4142-2

Autorka „Czułej Przewodniczki”, fenomenu wydawniczego ostatnich lat, powraca z nową inspirującą książką dla kobiet.
Ta książka rodzi się we mnie z mieszanki uczuć. Pierwszy jest smutek - bo patrzę z bardzo bliska na kobiety, które trwają w znieruchomieniu, chociaż, paradoksalnie, są w ciągłym ruchu.
W rozmowach z przyjaciółkami, w historiach uczestniczek prowadzonych przeze mnie warsztatów, w listach od czytelniczek „Czułej Przewodniczki” wciąż wraca wątek życia w uwikłaniu, życia nie swoim życiem. To wywołuje we mnie poczucie wielkiej straty, jakiegoś kompletnego bezsensu. Potem budzi się oburzenie. I - wreszcie - nadzieja, że możemy się spotkać i że to spotkanie i dla ciebie, i dla mnie będzie ważne. Widzę je jako rodzaj wspólnej wyprawy w poszukiwaniu wewnętrznej wolności - nie takiej wolności, którą ktoś tobie albo mnie miałby wręczyć, ale tej, którą możemy znaleźć w swoim środku.
Natalia de Barbaro
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5055280/przedza-w-poszukiwaniu-wewnetrznej-wolnosci


Religijni : jak ewolucja wierzeń wpływa na historię i kulturę człowieka? / Robin Dunbar ; tłumaczenie Kasper Kalinowski. – Kraków : Copernicus Center Press, 2023. – ISBN 978-83-7886-711-1

Nie ma żadnej kultury, która nie posiadałaby jakiejś formy religii. Religie różnią się pod względem formy, stylu czy rozmiarów, od małych, liczących kilkaset osób kultów, skupionych wokół charyzmatycznego przywódcy, aż po światowe organizacje liczące dziesiątki, a nawet setki milionów wyznawców, mających swoich przedstawicieli w każdym kraju. Również i w świeckich społeczeństwach istnieją ludzie, którzy uważają się za religijnych i praktykują przeróżne rytuały. Dlaczego? Skąd wzięła się w nas potrzeba religijności? Jak z praktyk szamańskich wyewoluowały współczesne religie? Słynny znawca ewolucji, Robin Dunbar, bada pochodzenie religii, jej funkcje w społeczeństwach oraz wpływ na nasze ciało i działanie mózgu. Oferuje wnikliwą, fascynującą analizę typowo ludzkiej potrzeby wiary i związanych z nią praktyk i rytuałów. Każdy człowiek jest religijny, podkreśla Dunbar. Bez względu na to, w co i jak wierzy.
https://www.znak.com.pl/ksiazka/religijni-jak-ewolucja-wierzen-wplywa-na-historie-i-kulture-czlowieka-robin-dunbar-250540


Rytuały krwi : źródła i historia naszej namiętności do wojny / Barbara Ehrenreich ; z języka angielskiego przełożył Piotr Kołyszko ; wstęp Mark Danner. – Warszawa : Relacja, copyright © 2023. – ISBN 978-83-67555-30-2

Co przyciąga nasz gatunek do wojny? Co sprawia, że przemoc postrzegamy jako rodzaj świętego obowiązku, rytuału, który chłopcy muszą przejść, aby stać się mężczyznami?
Barbara Ehrenreich zabiera czytelników w oryginalną podróż od skomplikowanych ludzkich ofiar starożytnego świata do rzezi dwudziestowiecznych wojen i holokaustu.
W Rytuałach krwi autorka przegląda kruche zapiski z prehistorii i odkrywa źródło wojny w nieoczekiwanym miejscu – nie w „instynkcie zabójcy” charakterystycznym dla samców naszego gatunku, ale w rytuałach krwi, które pierwsi ludzie odprawiali, by odtworzyć swoje przerażające doświadczenia z silniejszymi drapieżnikami.
Genialne w koncepcji i bogate w zakres Rytuały krwi to monumentalne dzieło, które wciąż zmienia nasze rozumienie największego zagrożenia dla ludzkiego życia.
Barbara Ehrenreich (1941–2022) – dziennikarka, pisarka, aktywistka polityczna i działaczka społeczna. Była stałą współpracownicą magazynu „Time”, pisała również do „New York Timesa”, „Mother Jones”, „Ms”, „The New Republic”. Autorka kilku książek o tematyce społecznej i feministycznej, m.in. Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć.
https://ksiegarnia.pwn.pl/Rytualy-krwi-Zrodla-i-historia-naszej-namietnosci-do-wojny,1004507404,p.html


Zanim wystygnie kawa : opowieści z kawiarni / Toshikazu Kawaguchi ; przełożyła Joanna Dżdża. – Warszawa : Grupa Wydawnicza Relacja, copyright © 2023. – ISBN 978-83-67555-42-5

Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach z kawiarni spotkamy zarówno bohaterów Zanim wystygnie kawa, jak i zupełnie nowe osoby.
Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.
Do przeszłości wraca mężczyzna, aby spotkać się ze zmarłym dwadzieścia dwa lata temu najlepszym przyjacielem, pokiereszowany życiem syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, której nie mógł poślubić, a emerytowany policjant spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego.
Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami.
Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.
https://www.znak.com.pl/ksiazka/zanim-wystygnie-kawa-opowiesci-z-kawiarni-toshikazu-kawaguchi-249189


Fiołki / Shin Kyung-sook; z koreań. przeł. Łukasz Janik. – Skarżysko-Kamienna : Wydawnictwo Kwiaty Orientu, cop. 2022. – ISBN 978-83-66658-33-2

Violets to trudna powieść – trudna, bo przygnębiająca, tak jak losy głównej bohaterki Oh San. Książkę otwiera rozdział, w którym poznajemy jej smutne dzieciństwo na wsi, a w kolejnych częściach śledzimy jej losy 15 lat później, gdy Oh San próbuje odciąć się od przeszłości i stanąć ponownie na nogi.
Akcja nabiera tempa, gdy Oh San trafia przypadkiem na ogłoszenie o pracy w kwiaciarni i postanawia się zgłosić. Nie jest to jednak historia o pięknych kwiatach, odnalezieniu szczęścia i odkryciu siebie w wielkiej metropolii. Atmosfera książki jest duszna, tak jak duszące są społeczne konwenanse, mizoginia i samotność. Violets nie przynosi ukojenia, choć na końcu odczuwamy z bohaterką bolesne katharsis.
Bolesna, piękna literacko, przejmująco smutna powieść Shin Kyung-sook, autorki między innymi powieści Będę tam i Zaopiekuj się moją mamą w cudownym tłumaczeniu Antona Hura.
https://tajfuny.pl/produkt/violets/


Obwarzanek po polsku / pod redakcją Michała Sutowskiego. – Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2023. – ISBN 978-83-67075-72-5

Pogodzenie dobrobytu społecznego z poszanowaniem granic możliwości ekologicznych planety od dawna już wydaje się kwadraturą koła. Sprawa komplikuje się, gdy niecałe społeczeństwo żyje w bezpiecznym komforcie, a kraj jest na dorobku. A kiedy u granic toczy się wojna, urządzanie świata, a nawet wyobrażenie go sobie według reguł „ekonomii obwarzanka” jawi się jako fanaberia. A jednak próbujemy.
Diagnozy i recepty, jakie proponuje autorka światowego bestsellera "Ekonomia obwarzanka" ekonomistka Kate Raworth przenosimy z oksfordzkich seminariów i amsterdamskich gabinetów do Polski trzeciej dekady XXI wieku. I przepisujemy na tutejsze problemy, wyzwania i dylematy.
Czy nasza gospodarka może i musi rosnąć? Skąd czerpać zasoby troski i solidarności w społeczeństwie postfeudalnym?
Czy projektowanie na nowo miast będzie rozwiązaniem w spolaryzowanym politycznie kraju?
Jak myśleć o ekologicznym dobrobycie w czasach, gdy na naszych sąsiadów spadają bomby i rakiety?
Pomysły na odpowiedź – w środku. W środku polskiego, uzbrojonego obwarzanka, między progiem potrzeb społecznych i pułapem granic wytrzymałości środowiska.
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/obwarzanek-po-polsku-1123


Irena Joliot-Curie : radowa dziedziczka : ze 138 ilustracjami / Tomasz Pospieszny. – Warszawa : Wydawnictwo Sophia : Polskie Towarzystwo Chemiczne, 2023. – (MS) – ISBN 978-83-963601-0-6

Najstarsza córka Piotra i Marii Curie, Irena Curie, urodziła się 12 września 1897 roku w Paryżu. W Polsce, mimo że była jedną z najwybitniejszych specjalistek w dziedzinie radiochemii i fizyki jądrowej, pozostaje postacią stosunkowo mało znaną. Odwiedzając kilkakrotnie Polskę, Irena mawiała: „jestem w połowie Francuzką, w połowie Polką”. Była to z jej strony nie tylko kurtuazja, ale też wyraz przyjaźni i sympatii do narodu polskiego, rozwiniętych pod wpływem matki i jej rodziny.
Książka Irena Joliot-Curie – Radowa dziedziczka zawiera fascynującą opowieść o życiu i pracy wybitnej uczonej, laureatki Nagrody Nobla, żony, matki i bojowniczki o sprawiedliwość społeczną. Wielkim atutem tej biografii jest wykorzystanie jako materiałów źródłowych wspomnień samej Ireny, jej bliskich, jej współpracowników i ludzi znających ją osobiście. Tomasz Pospieszny w swojej książce opowiada historię życia kobiety, której przeznaczeniem było badanie radioaktywności i odkrywanie zagadek nauki…
Zapraszam do lektury książki Tomasza Pospiesznego o kobiecie mądrej i szlachetnej – prawdziwej Radowej dziedziczce w rodzinie Curie.
dr inż. Piotr Chrząstowski
prawnuk Józefa Skłodowskiego
Kraków, marzec 2023 roku
http://piekniejszastronanauki.pl/irena-joliot-curie-radowa-dziedziczka-ze-wstepem-dr-inz-piotra-chrzastowskiego/


Brzmienia Wyspiańskiego / Maria Prussak. – Kraków : żywosłowie.wydawnictwo : we współpracy z Towarzystwem im. Ireny Solskiej, 2023. – ISBN 978-83-962027-8-9

Profesor Maria Prussak, wybitna filolog i zasłużona edytorka, przez wiele lat związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, znawczyni polskiego romantyzmu i modernizmu Stanisława Wyspiańskiego, a zarazem aktywna uczestniczka życia teatralnego, to dla wielu osób niekwestionowany autorytet o szczególnym znaczeniu i pozycji. Niezwykle pracowita, niezależna intelektualnie, idąca własną drogą bez względu na mody i presje, pozostaje konsekwentnie w swoistym ukryciu. Jako edytorka i filolog służy słowu innych. Jako badaczka i pisarka pozostaje autorką niewielkich objętościowo tomów, zawierających jednak prace przełomowe, oddziałujące na kolejne pokolenia osób czytających, interpretujących i inscenizujących dzieła polskiej kultury.
Szczególnym bohaterem jej naukowego pisarstwa pozostaje od ponad trzech dekad Stanisław Wyspiański. Książka, którą zatytułowała Brzmienia Wyspiańskiego zbiera większość jej prac dotyczących jego teatru i dramatu. Każda jest autonomiczną i inspirującą propozycją interpretacyjną, ale zarazem wszystkie składają się na przemyślaną kompozycję stanowiącą unikalną i oryginalną panoramę sztuki i myśli autora Wyzwolenia. Profesor Maria Prussak w kolejnych odsłonach ukazuje własny, daleki od wszelkich stereotypów sposób widzenia twórczości Wyspiańskiego i jego miejsca nie tylko w polskiej kulturze, ale i w życiu duchowym i społecznym.
https://ksiegarnia.pwn.pl/Brzmienia-Wyspianskiego,1009218564,p.html


Xi Jinping : najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium / Stefan Aust, Adrian Geiges ; przełożyła Joanna Czudec. – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, Copyright © 2023. –
ISBN 978-83-831-8238-4

Jeśli chcesz zrozumieć Chiny, musisz poznać Xi Jinpinga.
Współczesna Chińska Republika Ludowa zawdzięcza swój sukces gospodarczy i polityczny systemowi głęboko sprzecznemu, a stojący na jej czele Xi Jinping dzierży w rękach niepodzielną władzę. Ale nie wygląda na dyktatora, a Chiny nie wyglądają na dyktaturę.
W książce Xi Jinping – najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium Stefan Aust i Adrian Geiges przedstawiają błyskotliwą analizę władzy i kultu jednostki. Biorą pod lupę znakomicie wyreżyserowany obraz polityka, który chce nadać swoim autokratycznym rządom oblicze kosmopolityczne i uchodzi mu to na sucho.
Aust i Geiges nie tylko śledzą karierę Xi Jinpinga, lecz także analizują chińską politykę ostatnich dziesięcioleci. Stawiają niewygodne pytania o stosunek społeczności międzynarodowej do tego, co dzieje się w Chińskiej Republice Ludowej, i pokazują wyzwania, przed którymi stoi jej przewodniczący: wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, niepokoje polityczne w Hongkongu, oskarżenia o ludobójstwo w Sinciangu, hamujący wzrost gospodarczy. Ta bio¬grafia rzuca światło na nieoczywiste powiązania i wychodzi daleko poza nasze stereotypowe myślenie o Chinach.
Stefan Aust - niemiecki pisarz i dziennikarz. W latach 1994–2008 był redaktorem naczelnym magazynu „Der Spiegel”. Twórca programu „Spiegel TV”. Ma na swoim koncie liczne publikacje książkowe.
Adrian Geiges - uznany na całym świecie niemiecki pisarz i filmowiec, ekspert ds. Chin.
Przez wiele lat pracował jako korespondent zagraniczny oraz produkował filmy dokumentalne. Publikował m.in. w „Stern”, „Focus” i „Die Zeit”. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków.
https://ksiegarnia.pwn.pl/Xi-Jinping.-Najpotezniejszy-czlowiek-swiata-i-jego-imperium,1004604095,p.html