Zakup Decyzją Czytelnika – e-Book Collection

Drodzy Czytelnicy,

możecie sami zdecydować o zakupie elektronicznych książek do zasobów Biblioteki Głównej UMCS z kolekcji ponad 1300 tytułów w serwisie EBSCOhost. 
Od stycznia 2019 roku uruchomiliśmy nowy model gromadzenia literatury naukowej ukierunkowany na potrzeby użytkowników, znany na świecie jako DDA (Demand Driven Acqusition). 

Zakup Decyzją Czytelnika – e-Book Collection

Książki przeznaczone do zakupu w modelu „Zakup Decyzją Czytelnika” (ZDC) oznaczone są czerwoną etykietą. 

Zostaną one automatycznie kupione, jeśli będzie spełniony przynajmniej jeden z warunków: 
• czytelnik wyświetli książkę przez ponad 10 minut, 
• wyświetli ponad 10 stron, 
• pobierze całą e-książkę, 
• lub wydrukuje, wyśle e-mailem lub skopiuje i wklei część strony z e-książki.

Biblioteka Główna UMCS przeznacza co miesiąc stałą kwotę z budżetu na zakup e-książek. W przypadku wyczerpania środków, etykieta Zakup Decyzją Czytelnika zniknie, a zakup wybranego tytułu będzie możliwy w następnym miesiącu.

Uwaga: wymienione warunki nie dotyczą platformy EBSCO – e-Books Academic Collection oferującej 180 tys. tytułów – w tym przypadku kolekcja jest w całości zakupiona przez Bibliotekę na dostęp roczny. 
W kolekcji tej można czytać książki online – w formacie PDF lub przez czytnik EPUB lub offline pobierając (wypożyczając na 7 dni) książkę na własne urządzenie i czytając ją w programie Adobe Digital Editions. Wypożyczenie (pobranie) książki możliwe jest przy zalogowanie się na osobisty interfejs EBSCO-ebook Academic Collection. Za pierwszym razem trzeba utworzyć konto EBSCOhost z adresu https://auth.ebsco.zone/user/create - zarejestrowanie konta możliwe jest tylko w sieci UMCS np. w Czytelni Informacji Naukowej BG UMCS.

Ze wszystkich kolekcji książek elektronicznych można korzystać zarówno w sieci UMCS jak i spoza sieci (np. z komputerów domowych). E-zasoby dostępne są dla uprawnionych użytkowników (studentów i pracowników UMCS) posiadających ważne konto biblioteczne.

Przy logowaniu spoza sieci UMCS należy podać nr karty bibliotecznej oraz hasło konta bibliotecznego. Wejście ze strony Biblioteki – Zasoby elektroniczne – E-książki 

Zachęcamy do korzystania z obydwu modeli. Uwagi i pytania prosimy przesyłać na adres e-mail kierownika Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów: k.hudzik@umcs.lublin.pl 

 

    AKTUALNOŚCI

    Data dodania
    18 lipca 2019