Komiksy o zdrowiu psychicznym

Na początku tego roku akademickiego przeprowadziliśmy konkurs na komiks dla studentów UMCS. Jego zwyciężczyni, Pani Izabela Borkowska, miała przed sobą niełatwe zadanie - musiała zilustrować historie osób doświadczających kryzysów zdrowia psychicznego. Teraz można zobaczyć efekty jej pracy.

Nasza akcja ma na celu przybliżenie tematyki związanej z kryzysami psychicznymi. Z doświadczaniem kryzysów wiąże się bowiem wiele mitów i nieprawdziwych przekonań, które nieraz są krzywdzące. Wspólnie z ekspertami uczestniczącymi w spotkaniach z cyklu „PsychoKino” chcemy pokazywać prawdę dotyczącą zaburzeń oraz chorób psychicznych.

Do przedstawiania związanych z nimi zagadnień wykorzystaliśmy komiks. Ilustracje pozwalają oddać emocje i zobrazować treści, których nie da się wyrazić słowami.

Wizualizacja początków depresji czy zagubienia, jakie towarzyszy schizofrenii, zwraca uwagę na najważniejsze aspekty tych chorób i zachęca do refleksji. Każdy z nas doświadczył przecież kiedyś kumulacji negatywnych zdarzeń i poczucia braku kontroli nad własnym życiem. Poznając historie ludzi, uwrażliwiamy się na doznawane przez nich trudności. Możemy utożsamić się z bohaterami, współczuć im i kibicować w trakcie powrotu do zdrowia.

Komiksy zawierają komentarze, w których zaakcentowane zostają najważniejsze momenty w procesie zdrowienia oraz rola, jaką pełnią w nim osoby z otoczenia bohaterów.

Dwie z przedstawionych historii wydarzyły się naprawdę, trzecia jest kompilacją kilku realnych zdarzeń. Bohater części dotyczącej schizofrenii, Pan Marek, jest osobą publiczną, prezesem Lubelskiego Stowarzyszenia „Jesteśmy”. Można się z nim skontaktować i porozmawiać o jego doświadczeniu (dane kontaktowe w komiksie).

Komiksy można odnaleźć w zakładce „Strefa wiedzy” na stronie internetowej projektu „Przyjazny Uniwersytet”.

Serdecznie dziękujemy Pani Izie oraz wszystkim uczestnikom naszego konkursu! W sposób szczególny chcemy też podziękować osobom, które podzieliły się z nami swoimi historiami!

    Aktualności

    Data dodania
    7 maja 2017