Psychoterapia

Psychoterapeuta Barłomiej Kuzdraliński odpowiada na najważniejsze pytania na temat Psychoterapii.

Kiedy skorzystać z pyschoterapii?

Psychoterapia staje się dobrym rozwiązaniem, kiedy:

 • odczuwasz silne negatywne emocje, które towarzyszą ci dłuższy czas i powodują, że przestajesz cieszyć się swoim życiem;
 • często nawiedzają cię uporczywe myśli, których nie możesz się pozbyć, a o których wiesz, że nie mają odniesienia do rzeczywistości;
 • zmagasz się od dawna z jakimś problemem w pracy, w związku lub w rodzinie i pomimo wysiłków z Twojej strony i pomocy najbliższych nie udaje ci się go pokonać.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to rozmowa z osobą wykwalifikowaną, która pomoże uzyskać Ci nową perspektywę patrzenia na trapiącą Cię kwestię.

Terapeuta nie rozwiązuje problemu za Ciebie, ale towarzyszy Ci w podróży po twoim umyśle, dzieląc się wiedzą
i doświadczeniem w rozpoznawaniu znaczenia różnych objawów i symptomów.

Terapeuta wyszukuje śladów i ukrytych ścieżek, które mogą prowadzić ku głębszemu zrozumieniu problemu. To wspólne poszukiwanie daje Ci zrozumienie, mądrość i siłę, dzięki którym samodzielnie rozwiązujesz nie tylko ten problem, z którym przyszedłeś, ale wiele innych, które możesz napotkać w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa terapeutyczna jest paradoksalna.

Z jednej strony wchodzisz w pozycję zależności, bo zwracasz się o pomoc.  Z drugiej strony, to Ty jesteś „specjalistą” od swojego umysłu.

 

Co to znaczy, że jestes "specjalistą od swojego umysłu"?

 • Tylko Ty masz dostęp do Twojego wnętrza, do prawdy o sobie i do swoich pragnień czy lęków.
 • Terapeuta natomiast zna się na tropach i znakach, które wskazują w jaką stronę należy iść w danym momencie, aby nie dać się zwieść pozorom i spotkać w sobie to, co kiedyś zostało ukryte.

Jak wybrać właściwego terapeutę?

Dobry terapeuta czy terapeutka:

 • ukończył/a lub kształci się podczas 4 letniego kursu psychoterapii akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Psychologiczne,
 • odbywa wymagane staże kliniczne,
 • ukończył/a lub jest w trakcie psychoterapii własnej,
 • poddaje swoją pracę regularnej superwizji przez akredytowanego superwizora.

O wszystkie te rzeczy, warto spytać specjalistę lub specjalistkę, z którymi się współpracuje.

Dobrego terapeutę cechują: otwartość, troskliwość i pozytywna energia. Jest w pełni zaangażowany w rozmowę, nie krytykuje ani nie stawia się w lepszej pozycji.

 

 

 

 

 

Na czym polega proces psychoterapii?

Czy tutaj chodzi o pocieszenie w trudnych chwilach?

Proces psychoterapii polega na poszukiwaniu, odnalezieniu i zaakceptowaniu ukrytych przed naszą świadomością pragnień, lęków, uczuć i przekonań.

Gdy

 • wchodzimy po raz kolejny w nieudany związek, a który później okazuje się być zadziwiająco podobny do poprzedniego, choć obiecaliśmy sobie, że tym razem będzie zupełnie inaczej;
 • gdy nie możemy znaleźć w sobie motywacji i siły do tego, żeby wstać rano z łóżka i pójść na uczlenię lub do pracy;
 • gdy zagubiliśmy w sobie życiową radość i satysfakcję;
 • gdy w zwykłych sytuacjach wymagających od nas rzeczowego działania odczuwamy bardzo silny lęk bądź objawy fizyczne jak bóle głowy, brzucha czy szybkie bicie serca,

to z pomocą przychodzi psychoterapia.

Terapia ma za zadanie odnaleźć tę cząstkę naszej emocjonalności, która poprzez te objawy chce wyjść na światło dziennie i zamanifestować swoją obecność.

Dlaczego części naszej psychki jest przed nami „schowana”?

Najprawdopodobniej dlatego, że gdy byliśmy dziećmi zależnymi od swoich opiekunów te prawdziwe części naszej osoby były niechętnie widziane,nie akceptowane albo wręcz wprost krytykowane.

Dziecko aby przeżyć musi utrzymać dobrą relację z rodzicem, więc przyjmuje tę samą postawę wobec swoich pragnień, uczuć i lęków, jaką mają opiekunowie.

Proces psychoterapeutyczny jest zatem działaniem, podczas którego w bezpiecznej atmosferze przyglądamy się tym ukrytym pragnieniom i uczuciom, uczymy się je przeżywać bez lęku i poczucia winy.

Dzięki temu:

 • jesteśmy w stanie je kontrolować,
 • objawy znikają,
 • a nasze decyzje życiowe są bardziej świadome i korzystne.

Psychoterapia jest drogą do zrozumienia naszego wewnętrznego świata i zmianą naszego podejścia do codziennych wyzwań życiowych na bardziej dla nas satysfakcjonujący sposób.

Czy terapeuta manipuluje pacjentem?

Cel terapii jest przeciwieństwem manipulacji.

Terapeuta jest osobą, która ma pomóc pacjentowi zmierzyć się z prawdą o sobie, która często jest bolesna, ale jak pokazuje doświadczenie zawsze wyzwalająca.

 

 

 

 

 

 

 

Terapeuta z troskliwością i uwagą towarzyszy pacjentowi, by ten z szacunkiem dla siebie mógł zobaczyć w sobie coś przed czym zawsze uciekał, a co zawsze na poziomie nieświadomym wydawało mu się zagrażające i niebezpieczne.

Najczęściej przyczyną objawów psychicznych jakie mają pacjenci jest ich własna „automanipulacja”, czyli takie zakrzywianie prawdy o sobie samym i o świecie, by była dla nich bardziej znośna albo całkiem niewidoczna.