5 rad - rozwinięcie

Poniżej znajdziesz komentarz psycholożki Marleny Stradomskiej, do 5 rad, które przedstawiliśmy w naszym klipie.

Zobacz klip

Pozostań w kontakcie

Oprócz dzwonienia i pisania do bliskich możesz:

Zaoferować swoją pomoc innym – Na stronach internetowych, funpage’ach, w placówkach czy instytucjach można znaleźć grupę osób, która oferuje pomoc w różnorodnym znaczeniu. Można szyć maski, dowieść jedzenie potrzebującym czy wyprowadzić psa na spacer.

Poprosić o pomoc – Niezależnie od tego, czy chodzi o przysługę, czy o pomoc psychologiczną (wielu specjalistów świadczy ją bezpłatnie on-line), jeśli czujesz, że jest Ci ciężko, warto poszukać wsparcia.

Nadal rób to, co lubisz

Kiedy chcesz się za coś wziąć, pamiętaj, żeby:

Nie robić tego, co nie wychodzi – dokonaj selekcji, jeśli coś jest niekonieczne, a jednocześnie trudne, frustrujące i wprawia Cię w kiepski nastrój, to czasem lepiej z tego zrezygnować.

Robić rzeczy ważne – dzięki temu możesz zmienić myślenie i okres izolacji potraktować jako „możliwość”, a nie jako „karę”.

Skorzystać z okazji by nadrobić zaległości – chyba każdy nie miał na „coś” czasu podczas tradycyjnego funkcjonowania. Teraz jest ten moment, aby reaktywować zapomniane pasje, przeczytać książki, a może napisać pracę dyplomową?

Wyznacz sobie plan dnia

Może wydawać Ci się to zbędne, zwróć jednak uwagę, że:

Usystematyzowanie i zaplanowanie dnia pomoże zwiększyć poczucie sprawczości i da nam poczucie kontroli nad swoim życiem oraz tym, co robimy.

Zadbaj o otoczenie

Możesz zadbać nie tylko o pomieszczenia, w których przebywasz, ale również o swoje otoczenie informacyjne. W tym celu warto:

Dokonać selekcji informacji – niektóre wiadomości pojawiające się naszym otoczeniu są nieprawdziwe. To tak zwane fakenewsy, które  służą głównie temu, by zwiększać ilość wyświetleń danej strony internetowej. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł.

Zaglądaj na strony uczelni

Oprócz pozostawania na bieżąco możesz:

Uczyć się i/lub pracować zdalnie – to ważna kwestia, która pozwoli na rozszerzenie swojego warsztatu możliwości i sprawi, że nie będziesz mieć zaległości.

Zrealizować kursy on-line – okres kwarantanny to możliwość związana z rozwojem. Teraz jest na to czas, niezależnie czy mowa o hobby, języku obcym, jodze czy kursach szkoleniowych.