Zdrowe myślenie - 5 ważnych pytań

Pozytywne nie zawsze znaczy zdrowe

Często się słyszy, że zdrowe myślenie to myślenie pozytywne, optymistyczne, pełne motywacji. Ale czy rzeczywiście myśli typu: „Możesz wszystko!”, „To Ferrari tylko na Ciebie czeka!” i „Nigdy się nie poddawaj!” uczynią Twoje życie lepszym?

Pozytywne myślenie nie zawsze jest oparte na faktach i rozwijające ewewnętrznie – a zdrowe tak.

5 kluczowych pytań zdrowego myślenia:

Nie każda Twoja myśl jest prawdziwa i nie każda Ci służy. Zanim uwierzysz w to, co pojawia Ci się w głwoie, zadaj sobie te pytania:

1. Czy moje myślenie jest oparte na faktach?

Warto odróżniać fakty od opinii. Faktem jest to, że ktoś do Ciebie nie oddzwonił. To, że się na Ciebie gniewa, jest już interpretacją.

2. Czy moje myślenie pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?

Granica między zdrową i przesadną motywacją jest bardzo cienka. Jeżeli w Twoim myśleniu nie ma miejsca na akceptację porażek, troskę o siebie czy danie sobie prawa do odpoczynku, to na dłuższą metę będzie ono dla Ciebie szkodliwe.

3. Czy moje myślenie pomaga mi osiągnąć moje cele?

Zanim odpowiesz na to pytanie, zapytaj siebie, na czym tak naprawdę Ci zależy? Zrób listę najwazniejszych wartości w Twoim życiu. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, czy Twoje myśli sprzyjają Twoim celom.

4. Czy moje myślenie pomaga mi uniknąć niepożądanych konfliktów lub rozwiązać je?

Nie chodzi tu o to, żeby konflikty zamiatać pod dywan. Warto jednak na spokojnie ocenić, czy dana sytuacja rzeczywiście jest konfliktowa. Czy w danej sytuacji lepiej jest odpuścić, zawalczyć o swoje, a może po prostu trzeba zapytać drugą stronę, jak ona widzi, to co dzieje się między Wami.

5. Czy moje myślenie pomoże mi odczuć emocje jakie chcę odczuwać?

  • Najpierw zastanów się, jak lubisz się czuć.

Może cenisz dreszczyk emocji, zachwyt nad sztuką, bliskość, poczucie bezpieczeństwa, poczucie siły i sprawczości albo coś jeszcze innego. To zalezy tylko od Ciebie.

  • Potem sprawdź, czy Twoje myśli sprzyjają pojawianiu się tych uczuć i występowaniu sytuacji, które je wywołują.