Spotkanie promocyjne Pisma Folkowego

W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie promocyjne specjalnego 120. numeru Pisma Folkowego poświęconego zagadnieniom związanym z Lublinem i Lubelszczyzną. Zapraszamy do sali kameralnej Instytutu Muzyki, al. Kraśnica 2a o godz. 19.00.

Numer Lubelski ukazuje bogate tradycje regionu w różnorodnych przejawach: muzyce, kulturze, obyczajach, zawodach kulinariach i pasjach mieszkańców.

Numer otwiera artykuł dedykowany lubelskim badaczom folkloru muzycznego XX wieku(Graj, muzyczko, rześko), ukazujący unikatowe sylwetki ludzi (etnografów, folklorystów, nauczycieli), którzy większość życia poświęcili dokumentowaniu i badaniu regionalnych tradycji.

O swoich pasjach, odkryciach „lubelskich smaków” i niezwykłych spotkaniach z ludźmi opowiada w „Rozmowie” Waldemar Sulisz, lubelski dziennikarz, krytyk kulinarny i dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. W dziale „Wykonawcy” przedstawiamy trzy wcielenia muzyczne: bluesmana Sławomira Wierzcholskiego, ormiańskiego pieśniarza Charlesa Aznavoura i Orkiestrę św. Mikołaja w przededniu wydania nowej płyty.

W Numerze Lubelskim znajdziemy etnobotaniczną prezentację kazimierskiej łąki (autorstwa Tomasza Kozłowskiego) i opis dawnego szlaku handlowego sitarzy biłgorajskich (pióra Sławomira Niemca).

Ponadto stałe felietony Tomasza Janasa i Marii Baliszewskiej, prezentacje płytowe, nowości wydawnicze, relacje z wydarzeń i wspomnienia z letnich festiwali folkowych.

Spotkanie uświetnią tradycyjne śpiewy i muzyka z regionu lubelskiego.

 

    Aktualności

    Data dodania
    25 listopada 2015