Raz to tyle, co nic - wernisaż

Wernisaż fotografii Jowity Paszko, 30 maja 2014 r., g. 19:00 ACK UMCS „Chatka Żaka”, Lublin, ul. Radziszewskiego 16 wystawa czynna do 6 czerwca 2014 r. pn. – pt. w godz. 8:00-16:00

 

Jowita przemierza z małym aparacikiem codzienną rzeczywistość, brudną i nudną - jak to najczęściej w Polsce. Dokumentując życie codzienne swoje i swoich znajomych - czasami są to nocne wygłupy na placu zabaw, innym razem leniwe popołudnie w domu – Jowita szuka niesamowitości. W centrum jej zainteresowania zawsze pozostaje człowiek i jego uczucia, których wachlarz jest bardzo szeroki – od młodzieńczego witalizmu, poprzez subtelne, liryczne klimaty, po nieokreśloną melancholię. Jednak nie mamy tu do czynienia z przygnębiającymi obrazami. Wprost przeciwnie. Jowita potrafi dostrzec ludzkie piękno w otaczającej beznadziei, porządek geometrii w chaosie przestrzeni, łagodne harmonie lub krzykliwe kontrasty kolorów w szarej rzeczywistości. Ale z drugiej strony nie popada w idealizację i estetyczną ucieczkę od rzeczywistości. Do utrzymania się na granicy normalności i niesamowitości służy jej analogowa technika fotograficzna, użyta w estetyce low-fi. Ziarno, nieostrości, winieta, „przepalenia” lub niedoświetlenia – to wszystko wady w tradycyjnej fotografii. Tymczasem w tym wypadku wszystkie te środki ekspresji stosowane świadomie stają się atutami: zdejmują sztukę z piedestału, odbierają jej niepotrzebny patos i zbliżają do życia. Fotografie Jowity stają się wyluzowaną i autentyczną rozmową z widzem na intymne tematy. To widz musi się ośmielić, by tę rozmowę podjąć. 
Wojciech Mazan
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki | 2013


Jowita Paszo (ur. 1991) Studentka Malarstwa oraz Animacji kultury w Lublinie. Członkini Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, działającego w Ostrowcu Św. Zajmuje się fotografią analogową. Brała udział w licznych wystawach, do najważniejszych należą: "Wszystko gra", Ostrowiec Św. 2013; Palais de Tokyo, Paris 2014; "Useless, useless", Minneapolis, USA 2013; "Miasto (nie)idealne" Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin 2013. Zdjęcia Jowity publikowane są w licznych magazynach i stronach internetowych. Wybrane publikacje: VoightKampff Magazine, Fibra Casa Editora, Vice Italia Foto Club, I like this blog, Shoutout-Magazine, Spring Magazine.

Wystawa jest organizowana w ramach obchodów „Dni Animacji Kultury 2014”. 
| 29-30 maja 2014 r. | Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” oraz Dom Kultury LSM |

http://dnianimacji.pl/

Organizatorzy wystawy: 
Studenci II roku Animacji Kultury
Studenckie Koło Naukowo-Artystyczne Pedagogów

Patronat: 
ACK UMCS „Chatka Żaka” 
Dom Kultury LSM
Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 
70 lat UMCS


Patronat medialny: 
Akademickie Radio Centrum 
Radio Lublin

Partnerzy:
Klub Dom Kultury

    Aktualności

    Data dodania
    22 maja 2014