Immanent Portraits - wystawa grafik Vaivy Kovieraite

KioskART - ACK Chatka Żaka UMCS wernisaż wystawy 13.10.2015 godz. 18.00 warsztaty 14.10.2015 godz. 10.00

Artystaka urodziła się 1985 roku na Litwie. Studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Szawlach na Litwie i na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Dyplom z grafiki warsztatowej wykonała w 2007 roku.

Pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Szawlach. Jest członkiem Printmaking Artist Association "Graphic i Vast" Gothenburg (Sweden) i Związku Artystów Litewskich.

Uprawia grafikę eksperymentalną, rysunek i ilustrację. Zorganizowała 10 wystaw indywidualnych. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach artystycznych.

Kuratorami wystawy są dr Agnieszka Zawadzka i dr Robert Rabiej.


 Relacja z warsztatów i wystawy autorstwa Katarzyny Dziedzic

Gdybym minęła ją na ulicy nie przyszło by mi do głowy z kim mam do czynienia. Niepozorna, Vaiva Kovieraite, to litewska artystka, która gości obecnie w Lublinie. Na co dzień pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Szawlach. Do Polski przyjechała w ramach wieloletniej współpracy z Instytutem Sztuk Pięknych UMCS, aby zaprezentować swoje prace graficzne. Wernisaż wystawy odbył się 13 października w ACK Chatka Żaka. Osoby chętne mogły również uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystkę na Wydziale Artystycznym UMCS.

„Immanent Portraits” to tytuł ekspozycji Vaivy. Zaprezentowane prace pochodzą z dwóch cyklów graficznych: ,,The Album: Anticipated Nostalgia” oraz „People in Expored Empty Forms”. Grafiki Vaivy powstają na zasadzie kombinacji kilku technik graficznych, w sposób niezwykle syntetyczny i prosty, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów. Dzięki temu zestawieniu artystka otrzymuje odrealnione portrety, które, jak mówi sama Vaiva, ukazują bardziej emocje, pewne stany psychiczne niż konkretne osoby.  Choć prac było mało a ich format – niewielki, to myślę, że warto zatrzymać się nad nimi. Dla Vaivy grafika to ciągłe eksperymenty, poszukiwanie nowych sposobów, działanie. Ta niezwykle sympatyczna osoba z chęcią i ogromną łatwością dzieli się wiedzą. Podkreśla fakt, że nawet gdy podczas procesu tworzenia pracy popełni błąd, uzna coś za nieudane, to w efekcie może się to stać największym atutem jej pracy. Pasja i zabawa — to dzięki nim powstają kolejne grafiki Vaivy.

 

 

 

 

 

 

 

www.vaivakovieraite.weebly.com

 

    Aktualności