Istota lata w różnych językach

Lato trwa, a rozważenie prawd, kryjących się w wielojęzycznych sentencjach na nas wszystkich czeka… świadomi heraklitowskiego panta rhei, wczytajmy się w treść poniższego tekstu…

 

  • “Veraneando, se va el tiempo volando” – Na wakacjach czas szybko leci

To prawda, że każda pora roku trwa tyle samo, ale mimo wszystko lato trwa jakby najkrócej. Czy to nie przypadkiem dlatego, że czas spędzany w przyjemny sposób ucieka najszybciej? Sam Anton Chekhov wysuwa takie oto stwierdzenie: ”Счастлив Тот, кто не замечает, лето теперь или зима” – szczęśliwy jest ten, kto nie zauważa czy jest teraz zima czy lato.
Ciekawie brzmi i libańskie przysłowie: If summer had a mother, she would weep at summer’s passing – gdyby lato miało matkę, ta płakałaby nad jego upływem. Wszystko sprowadza się zatem do wakacyjnego poczucia beztroskości, przyjemności i szczęścia, które cechuje charakter temporalny.

  • “Unete Est toujours exceptionnel, qu’il soit chaud ou froid, sec ou humide”– Lato jest zawsze wyjątkowe, czy to gorące, czy zimne, suche czy wilgotne

Gustave Flaubert, francuski powieściopisarz, przypomina nam, że tak naprawdę fenomen lata nie zawiera się w pogodzie. Może być zimno, ale to nie ma znaczenia. Japońskie przysłowie uzupełnia ten tok rozumowania:“A padded jacket is an acceptable gift even in summer” – kurtka puchowa jest właściwym prezentem nawet latem. Fenomen lata należy kojarzyć z jego wyjątkowością, którą de facto każdy może postrzegać na swój sposób. A skoro tak, to jak wyobrażacie sobie swój idealny dzień lata?

James Dent widzi go w następujący sposób:

  • “A perfect summer day is when the sun is shining, the breeze is blowing, the birds are singing, and the lawn mower is broken”– Idealny dzień lata to taki, gdy słońce świeci, wiatr powiewa, ptaki śpiewają, a kosiarka nie działa.

Mark Twainma dla nas kolejną propozycję na nie jeden dzień lata:

  • “Summer is the time when it is too hot to do the job that it was too cold to do last winter.” – Lato to czas, kiedy jest zbyt gorąco, aby robić rzeczy, dla których było zbyt zimno w zimie.

A jaka jest Wasza propozycja? Jak Wy widzicie swój idealny letni dzień? Czy tak jak James Dent i Mark Twain? Czy może jednak inaczej?

    Wydarzenia

    Data dodania
    24 sierpnia 2022