O projekcie

Informacje ogólne

Nazwa zadania: Polsko-czeskie spojrzenie na problemy współczesnego bezpieczeństwa (Polish-Czech perspective on contemporary security problems)

Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”

Wartość finansowania: 60 000 PLN

Numer projektu: DDPK/FPC2024/006/1 

Oferent: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Rozpoczęcie projektu: 15.02.2024

Zakończenie projektu: 15.12.2024

Zespół badawczy

Do realizacji projektu będą zaangażowani naukowcy z 3 instytutów naukowo-badawczych funkcjonujących w ramach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS:

- z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS


Ponadto projekt będzie realizowany we współpracy z czeskim partnerem Metropolitní Univerzita Praha: 

  • Prof. Oldřich Bureš 
  • Prof. Ladislav Cabada
  • Dr. Ondřej Filipec (Palacký University in Olomouc)
  • Sarah Černíková M. A. (University of West Bohemia in Pilsen)
  • Tomáš Kolomazník, M.A.
  • Daniel Šárovec, M.A.
  • Tomáš Pezl, Ph.D.

Opis i cele projektu

Projekt będzie zmierzał do zainicjowania serii nowych kontaktów służących rozwijaniu współpracy pomiędzy społeczeństwami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w kontekście relacji dwustronnych w obszarze bezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji w perspektywie długofalowej.

Sytuacja po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę znacząco wpłynęła zarówno na Polskę, jak i Czechy niemalże pod każdym względem w sferze społeczno-politycznej oraz bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Zmiany te można zauważyć na poziomie politycznym, bezpieczeństwa, gospodarczym, informacyjnym, ale także w zakresie opinii publicznej. Wybuch wojny wpłynął bowiem na wiele aspektów społecznych. Reakcje społeczne związane z wybuchem wojny były widoczne wyłącznie w czasie nieprzewidywalnego biegu wybuchu wojny, gdzie pojawił się olbrzymi problem z dezinformacją i propagandą rosyjską w mediach. Wpływ wojny na funkcjonowanie społeczeństw miał i ma wiele konsekwencji globalnych, nie tylko tych krótkotrwałych, ale również długoterminowych: dialog społeczny, niezadowolenie z rządów - protesty, manifestacja, napięcia między uchodźcami a społecznościami lokalnymi, obniżeniem poczucia bezpieczeństwa, militaryzacja państw.


 W trakcie realizacji projektu zostaną zrealizowane:

  • dwie międzynarodowe konferencje poświęcone bezpieczeństwu (Lublin, Praga),
  • dwa warsztaty (Lublin, Praga) i
  • cztery wykłady otwarte (Lublin, Praga).
Podczas realizacji projektu będą miały miejsce liczne działania promujące idę projektu w mediach społecznościowych, na stronach internetowych wraz z serią podcastów i klipów z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego Polski i Czech oraz przeciwdziałania dezinformacji w przestrzeni publicznej. W otwartym dostępie zostanie opublikowana monografia książkowa w języku anielskim dotycząca problemów bezpieczeństwa i dezinformacji autorstwa naukowców polskich i czeskich.