Nabór projektów do Nocy Kultury 2020 (do 10.01.2020)

W nocy z 6 na 7 czerwca 2020 r. odbędzie się czternasta lubelska Noc Kultury. Właśnie rusza otwarty nabór projektów. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych – niezrzeszonych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, również tych niepełnoletnich), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje, do przygotowania czegoś specjalnego i premierowego właśnie na to niezwykłe święto. Postaramy się w tym roku wyrazić naszą Miastoczułość.

ZGŁOŚ SWÓJ PROJEKT W JEDNEJ Z KATEGORII

ZASADY WSPÓŁPRACY


Tym razem, wszystkim zainteresowanym włączeniem się w prace nad programem Nocy Kultury, rzucamy wyzwanie określone jednym słowem – miastoczułość. Mamy nadzieję, że pobudzi ono do patrzenia na Lublin z czułością, zarówno w jego wymiarze architektoniczno-urbanistycznym jak i społeczno-kulturowym, do przejawów troski wobec mieszkańców, wobec natury i całego otoczenia. Zachęcamy do zgłaszania wydarzeń premierowych lub dedykowanych Nocy Kultury, uwzględniających jej charakter, stworzonych z myślą o prezentacji podczas tego wydarzenia – zaprasza dyrektor Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowują własne premierowe produkcje, ale to jak Noc Kultury będzie ostatecznie wyglądać, zależy też od tego, co przedstawią w otwartym naborze mieszkańcy Lublina, artyści i animatorzy kultury. Zgłoszenia można przesyłać już od dziś. Warsztaty Kultury w Lublinie czekają na zgłoszenia do 10 stycznia 2020 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego TU.

W tym roku w otwartym naborze pojawi się nowa ścieżka naboru: mobilność, czyli wydarzenia, które się poruszają, będą chodzić, biegać, maszerować lub jeździć uliczkami Lublina. Noc Kultury to doskonała okazja by pozwolić sztuce kroczyć po ulicach i skwerach z podniesioną głową! – wyjaśnia Wawiórka-Kamieniecka.

Bez zmian pozostają kategorie takie jak: Noc Kultury w siedzibie organizatora – dla tych, którzy chcą zaprosić uczestników festiwalu do siebie, kategoria eksperyment miejski, która swoją premierę miała w 2019 roku i skierowana jest dla tych, którzy chcą wypróbować pomysł na rozwiązanie wybranego problemu, kategoria instalacje artystyczne – dla tych, którzy chcieliby swoje projekty artystyczne wkomponować w tkankę miejską, oraz kategoria pokazy – miejsce dla teatrów, tancerzy, poetów, chcących czytać swoje wiersze, buskerów czy iluzjonistów. Lekkiemu odświeżeniu uległa natomiast kategoria skierowana do zespołów muzycznych – w tym roku nazwana muzyką unplugged.

Łatwo wyobrazić sobie Noc Kultury bez scen muzycznych. Trudniej wyobrazić sobie Noc Kultury bez muzyki, ale jeszcze trudniej sobie wyobrazić Noc Kultury bez zaskakującego wkomponowywania sztuki w tkankę miejską. Wielokrotnie aranżowaliśmy sytuacje muzyczne w nietypowych miejscach (uliczki, bramy, balkony, okna). Podczas nadchodzącej edycji chcielibyśmy wpleść jak najwięcej muzyki w nietypowe przestrzenie, aby dźwięki stały się niespodziankami dla publiczności. Zapraszamy do zgłaszania wszelkich projektów dźwiękowych nie wymagających nagłośnienia, niezależnie od długości przygotowanego programu – zachęca dyrektor Nocy Kultury.

Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione wszystkie zgłoszenia. Organizatorzy Nocy Kultury oczekują refleksji co stanie się ze zrealizowanym projektem i wykorzystanymi materiałami po festiwalu, a także, że zgłaszane działania będą przemyślane i efektywne pod względem ekologicznym – z wykorzystywaniem materiałów z recyklingu, unikaniem materiałów niebiodegradowalnych (np. plastiku). Zapraszamy do przygotowania projektów dotyczących miasta, ze szczególnym uwzględnieniem jego przeszłości, czyli szeroko rozumianych nawiązań i odniesień do pamięci, tradycji, historii miasta, a także Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii. Zespół doceni także wyobraźnię wychyloną w przyszłość, czyli działania podejmujące próbę naszkicowania obrazu miasta i/lub jego mieszkańców zupełnie na nowo, za następne 10, 20, może 30 lat. Kreatywność również jest tu słowem kluczem. Uwagę Zespołu Nocy Kultury zdecydowanie zwrócą wydarzenia premierowe, działania w niecodziennych obszarach, nieoczywiste rozwiązania, niezwykłe kooperacje i konteksty wykraczające poza standardowe rozwiązania i wyobrażenia. Warto zastanowić się także jak zaangażować odbiorców, wejść z nimi w interakcję i włączyć ich w swoje działania. W tym roku wysoko punktowane będą też inspiracje literackie – Warsztaty Kultury zachęcają do poszukiwań w tym obszarze, szczególnie w prozie Olgi Tokarczuk, nieprzebranej skarbnicy uważności i wyobraźni.

 

Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Po 1 lutego każdy z zainteresowanych zostanie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora.

 

Noc Kultury
6/7 czerwca 2020      
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście

Szczegóły na www.nockultury.pl

 

    Konkursy sztuki - weź udział!

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    20 listopada 2019