Konkurs „(Nie)widzialny” (do 25.06.2021)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie dla artystów plastyków pt. „(Nie)widzialny – sztuka inspirowana religijnie”

Fundacja Chronić Dobro przy opactwie Benedyktynów w Tyńcu rozpoczyna działalność Instytutu Sztuki Kościelnej, którego celem będzie promowanie i wspieranie dobrej, współczesnej sztuki sakralnej, współpraca z artystami, tworzącymi dzieła o charakterze religijnym, oraz z księżmi odpowiedzialnymi za nowe realizacje artystyczne w parafiach.

Z okazji rozpoczęcia działalności zapraszamy młodych artystów do 35 roku życia do wzięcia udziału w konkursie na dzieła (w dowolnej technice) o charakterze religijnym, rozumiane zgodnie z definicją prof. Renaty Rogozińskiej „Pod terminem sztuka religijna rozumiemy sztukę biorącą sobie za cel refleksji artystycznej: tematy zaczerpnięte z Biblii, apokryfów, żywotów świętych, historii Kościoła i podobnych źródeł pisanych oraz pojęcia, idee, dogmaty religijne, o których naucza Kościół. Choć tak pojęta sztuka religijna ujmuje historię zbawienia jako ciąg obiektywnych wydarzeń i proces pozapodmiotowy, stwarzając dla nich ekwiwalent plastyczny, to jednak rodzi się często z wewnętrznej potrzeby artysty i nie zawsze powstaje z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Dlatego też sposób ujęcia tematu cechować się może dowolnością i subiektywizmem.”

Laureat konkursu zostanie zaprezentowany na monograficznej wystawie w galerii Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz do wzięcia udziału w konkursie.

Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z dokumentacją: 25 czerwca 2021 (decyduje data dostarczenia do Fundacji Chronić Dobro, nie wysłania)

Ogłoszenie wyników: do 4 lipca 2021

Wystawa monograficzna laureata konkursu: 30 lipca -10 października 2021

Rada Programowa Instytutu Sztuki Kościelnej
Bp Michał Janocha – przewodniczący rady
Prof. Adam Brincken
Dr Krystyna Czerni
Prof. Jerzy Fober
o. dr Szymon Hiżycki OSB
Ewa Natkaniec
Dr hab. Renata Rogozińska
Marta Sztwiertnia

Konkurs oraz wystawa pokonkursowa są częścią projektu „Powstanie galerii sztuki współczesnej w Muzeum Opactwa w Tyńcu” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Sztuki wizualne”.

Więcej informacji o konkursie

    Konkursy sztuki - weź udział!

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    17 maja 2021