Wernisaż wystawy „Quo Vadis - rzecz o przemijaniu” (25.10.)

Biblioteka Główna UMCS ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy prac Sławomira Łuczyńskiego: „Quo Vadis - rzecz o przemijaniu”. Wernisaż odbędzie się 25 października 2019 r. o godzinie 13.00 w holu Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11.

Quo vadis - rzecz o przemijaniu
25 października - 30 listopada 2019 r.

„Quo vadis” to pierwsza tematyczna wystawa w dorobku Łuczyńskiego, a 158. indywidualna. Pomysł na nią dojrzewał latami. Autor pokazuje ludzkie postawy wobec tego, co nieuchronne w życiu każdego z nas. Zmusza do refleksji i zadumy nad przemijaniem. To nie przypadek, że wystawa otwarta została przed 1 listopada, dniem Wszystkich Świętych. Jej bohaterką jest śmierć. „Śmierć bezsensowna, heroiczna, litościwa, nienasycona, ale i śmierć-wybawienie i śmierć pocieszycielka” - wylicza Sławomir Łuczyński. Nie sposób opowiedzieć o śmierci w kilku zdaniach. „Trzeba przyjść i przyjrzeć się obrazom. Zastanowić się i podumać w ten październikowy czas” - proponuje artysta.


Sławomir Łuczyński należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, w którym od grudnia 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa. Ma na koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych (64) i międzynarodowych (80). Za działalność artystyczną został wyróżniony przez SPAK dwukrotnie małym „Erykiem” (1998 r. i 2000 r.) i dużym „Erykiem” w 2002 roku. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznakę Zasłużony Działacz Kultury.  W 2013 Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił go za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. Rok 2014 przyniósł mu odznakę Ministra Kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wystawa będzie dostępna do 30 listopada 2019 r.

Zapraszamy serdecznie!

    AKTUALNOŚCI

    Data dodania
    24 października 2019