Andrzej Rozhin - pożegnanie

 

17 listopada 2022 r. zmarł w wieku 82 lat Andrzej Rozhin – aktor, reżyser, założyciel Teatru UMCS GONG 2 i wieloletni dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Andrzej Rozhin urodził się we Lwowie w 1940 roku. Studiował w PWST w Krakowie. Absolwent filologii polskiej UMCS w Lublinie. Twórca i założyciel w 1961 roku Akademickiego Teatru UMCS GONG 2 (wcześniej GONG 7.30), którego był dyrektorem w latach 1965-1974.

Zrealizował w tym teatrze 30 premier, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Andrzej Rozhin był szczególnie związany z Lublinem – w roku 1965 zorganizował tu Festiwal Młodej Kultury – Studencką Wiosnę Teatralną.

W 2015 roku w Bibliotece Głównej UMCS miała miejsce wystawa poświęcona lubelskim wątkom twórczości Andrzeja Rozhina i Teatrowi GONG 2.  Żegnając Andrzeja Rozhina pragniemy Państwu przypomnieć cyfrową wersję wystawy pt.  Teatr – Próba – Spektakl wraz z multimedialną prezentacją GONG2. Teatr - Próba - Spektakl dostępną w Bibliotece Cyfrowej UMCS  

 related

Teatr – Próba – Spektakl - wystawa

 GONG2. Teatr - Próba - Spektakl – multimedialna prezentacja

 

    AKTUALNOŚCI

    Data dodania
    21 listopada 2022