Zmarł śp. prof. dr hab. Piotr Lech

Z ogromnym żalem i niewypowiedzianym smutkiem przekazujemy informację o śmierci naszego Drogiego Kolegi Profesora zwyczajnego Piotra Lecha

Profesor Piotr Lech urodził się 9 marca 1954 roku w Skarżysku – Kamiennej.

Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w latach 1974-1978 uzyskując dyplom z grafiki w pracowni prof. Danuty Kołwzan – Nowickiej.

Od roku 1979 był zatrudniony w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego, w latach 2003 – 2006 pełnił funkcję dyrektora Instytutu, od 2000 był kierownikiem Zakładu Grafiki Projektowej i Litografii, ostatnio kierownikiem katedry Grafiki Projektowej i Druku Płaskiego.

W 2012 roku uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk plastycznych. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Zorganizował 26 wystaw indywidualnych i brał udział w 160 wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych, był wieloletnim komisarzem konkursu graficznego ,,Grafika Roku” oraz organizatorem Międzynarodowego Sympozjum Litograficznego UMCS w Lublinie.

W pracy artystycznej zajmował się grafiką warsztatową, głównie litografią, grafiką komputerową oraz rysunkiem.

Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Portretu Współczesnego w Radomiu, w Gabinecie Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, w Gabinecie Rycin Biblioteki im. H. Łopacińskiego w Lublinie, w Zbiorach Rycin Muzeum na Zamku w Lublinie, w zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku, w Museo Contemporaneo Latania w Savadorze w Brazylii, w International Press Gallery w Kanagawie w Japonii, w Galeri Miejskiej Rattvik w Szwecji oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Msza żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 6 sierpnia 2020 r. o godz. 15:00 w kaplicy Cmentarnej przy ulicy Unickiej.

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    4 sierpnia 2020