Zaproszenie na wystawę retrospektywną Roberta Znajomskiego w Galerii Wydziału Artystycznego

Serdecznie zapraszamy na wystawę retrospektywną ś.p. Roberta Znajomskiego w Galerii Wydziału Artystycznego przy ulicy Zana 11. Wernisaż odbędzie się 19 sierpnia 2021 o godzinie 18:00. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 3 września 2021.

Robert Znajomski urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracował  z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także przez twórczość własną. Zajmował się: malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych i projektach zarówno w kraju jak i za granicą. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Był nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych między innymi w Zamościu, Milejowie, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Białymstoku, Olsztynie  oraz na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Cieszyn, Hrubieszów, Iława, Jelenia Góra, Łęczna, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina)

Profesjonaliści o twórczości Roberta Znajomskiego:

Leszek Frey-Witkowski - artysta rysownik, grafik ze Świebodzina

"Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna".


Andrzej Znamirowski - historyk sztuki z Krakowa

"Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot".


Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury

„Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy "patrzcie, jakim jestem artystą ", nie zachwyca się sobą ".

 

Nagrody:

 • Wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2002
 • III Miejsce w 23 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2007
 • Wyróżnienie Honorowe w 24 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2008
 • II Miejsce w konkursie plastycznym pt „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią 2010
 • Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej 2013
 • Wyróżnienie w 8 Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie 2015
 • II Miejsce w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie 2020
 • Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” Zielona Góra, w kategorii „grafika” .
 • Wyróżnienie Specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” Zielona Góra, w kategorii „grafika”

Kuratorzy wystawy:

Fryderyk Rudziński
Renata Maria Gogol

 

 

 

  Aktualności

  Autor
  Renata Gogol
  Data dodania
  12 sierpnia 2021