Zaproszenie na wystawę "Obiekty latające"

Wernisaż wystawy Magdaleny Franczak oraz finisaż Jarosława Koziary – wypuszczenie w świat balonów. Kiosk ze Sztuką 20.06 od godz. 18:00 online i na żywo w Dzielnicowym Domu Kultury WĘGLIN.

Magdalena Franczak, Pełnia
wernisaż 20.06 godz. 18.00

Balony zniknęły. Nie wiadomo, co się z nimi stało, czy udało im się nocą wymknąć z Kiosku? W każdym razie pojawił się kolejny obiekt, który powinien pozostawać na wolności, ale zamknięty jest w swoistej kwarantannie. Tajemniczy satelita świeci wewnętrznym blaskiem, wabiąc ćmy i ludzi. Artystka zachęca jednocześnie do interakcji za pomocą dotyku – zmysłu, którego brak w tej chwili chyba najbardziej odczuwamy. W Kiosku znajdą się rękawice zabezpieczające oraz szara farba, którą będzie można, za pomocą własnych palców, nadać trójwymiarowej rzeźbie dodatkowego, osobistego charakteru płynącego prosto z dzielnicy.

Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance.Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Twórczyni Nomadycznej Pracowni – przestrzeni działań z pogranicza dyscyplin. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: Michaelem Ackermanem, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Yael Frank, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw „Łodygi”. Stypendystka MKiDN, nominowana do tytułu Kulturystki Roku przez dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą (m.in. Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra, BWA Katowice, Galeria Biała w Lublinie, Labirynt w Lublinie, CSW w Toruniu, Art Cube Artists Studios Jerusalem, Atelierhaus Salzamt w Linzu i wielu innych). Jak pisze Karolina Sikorska: „Magdalena Franczak mówi o pracy i procesie twórczym jako o przyroście naturalnym. Za tą metaforą kryje się skrupulatnie budowana kolekcja znalezionych, pozyskanych, zyskujących materialność przedmiotów, które produkują misterne struktury powiązań́ między sobą, skłaniając inicjatorkę i twórczynię kolekcji do ciągłego wysiłku opanowywania i klasyfikowania zbieranego materiału. Praca dla Franczak jest bezustannym procesem, mierzeniem się z ulotnością materii, konserwacją, odzyskiwaniem, umieszczaniem rzeczy w obszarze widzialnego”.

Strona artystki:
mfranczak.blogspot.com

Jarosław Koziara, Balony
finisaż 20.06 godz. 18:30

Przez cały okres trwania wystawy Jarosława Koziary na kiosku umieszczona była skrzynka z prośbą o wrzucanie do niej listów do świata przyszłości – wiadomości dla nas samych i naszych sąsiadów ze świata kwarantanny, które symbolicznie wypuścimy w powietrze w Noc Kupały, przywiązane do biodegradowalnych balonów wypełnionych helem. Nie wiemy do kogo dotrze ta „wiadomość w butelce”, jednak mamy nadzieję na odpowiedź licząc na to, że nie pozostaliśmy sami na tym świecie.

OBIEKTY LATAJĄCE

Jest to podwójna odsłona wystaw w Kiosku ze Sztuką, które łączy wspólna narracja. W dobie obostrzeń związanych z COVID-19 świat sztuki przeniósł się właściwie w całości do internetu, pozbawiając publiczność kontaktu z fizycznym obiektem dzieła. Jednocześnie nasze zamknięcie nie sprzyja fizycznym kontaktom, wręcz przeciwnie – wytwarza swego rodzaju niechęć związaną z potencjalnym zagrożeniem, jakie taki rodzaj relacji ze sobą niesie. W tym kontekście budynek Kiosku – całkowicie odizolowany od publiczności, a jednocześnie pozwalający na kontakt ze sztuką przez szybę, wydaje się idealnym modelem architektonicznym dla prezentacji w obecnych czasach. Proponujemy zatem dwie wystawy artystki i artysty związanych z Lublinem: Magdaleny Franczak i Jarosława Koziary, które w sposób przewrotny komentują obecną sytuację, wprowadzając w całość prawie baśniową narrację.

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    15 czerwca 2020