Zaproszenie na prezentację prac naszych pracowników podczas 18. Warszawskich Targów Sztuki

Zapraszamy na prezentację trójki artystów, którzy realizują swoje prace w technice linorytu, wśród nich prof. Krzysztof Szymanowicz oraz dr Karol Pomykała.

Ta dziedzina graficzna jest zarazem elitarna i egalitarna, jej wyjątkowość odkryjecie Państwo na naszym stanowisku mając możliwość zobaczenia prac w bardzo dużym wymiarze. Iwona Cur, Krzysztof Szymanowicz i Karol Pomykała tworzą wielkoformatowe linoryty opierając się o tradycyjne pojęcie techniki, szanujące rodzaj cięcia, gradacji tonalnej i szerokiej kompozycji. Ponad to artyści sięgają po nowoczesne rozwiązania, jak technologia VR, animacja, które mają na celu pokazać szersze spektrum techniki i jej prezentacji.
Wszystkie prace są zachowane w czarno- białej tonacji i urzekają różnorodnością potraktowania płaszczyzny cięcia i wewnętrzną wibracją, tak charakterystyczną dla tej techniki.

Iwona Cur
Założycielka Pracowni Kwadrat, która od lat zajmuje się promocją grafiki artystycznej. Prowadzi Szkołę Rysunku i Malarstwa na warszawskich Bielanach.
W 2003 roku ukończyła Europejską Akademię Sztuk, realizując dyplom z grafiki warsztatowej u profesora Waldemara Szysza. Pracując na macierzystej uczelni zrealizowała studia na Uniwersytecie Warszawskim ( Marketing Kultury ) i Wydziale Artystycznym UMCS ( otwarcie przewodu doktorskiego). Od 2011 roku otworzyła Pracownię Kwadrat, która miała da celu stworzyć przestrzeń dla artystów i umożliwić im pracę w wielu technikach.
Od lat tworzy wielkoformatowe linoryty, korzystając z jednej z największych pras graficznych zaprojektowanych do tego celu. Wszystkie prace są w konwencji czarno-białej , która ma bardzo silny przekaz . Format i przeskalowanie a także użycie różnorodności cięcia decyduje o sile linorytów.
Wyróżniona nagrodami w konkursach: Grafika Warszawska, Konkurs Prezydenta RP na Najlepszy Dyplom Ukończenia Studiów , Biennale Tarnowskie Klimaty.

www.pracowniakwadrat.com
iwonacur@wp.pl
mobile: +48 601351175

Krzysztof  Szymanowicz
Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie, dyplom z malarstwa. Od 1997 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, w latach 2016- 2019 Dziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, w latach 2016-2019 Dziekan Wydziału Artystycznego, obecnie Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych oraz Kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej na stanowisku profesora zwyczajnego UMCS.
Juror konkursów graficznych, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem.
Jego twórczość opiera się na porządkowaniu pamięci autobiograficznej.
W 2005 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin, a w 2007 roku otrzymał Brązowy Medal zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Zorganizował 26 wystaw i brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

kszymanowicz@gmail.com
mobile: +48 603627340

Karol Pomykała
Artysta grafik, dr. sztuk pięknych, dyrektor artystyczny. W 2021 stypendysta ministra kultury z programu Młoda Polska. Tworzy prace głównie w technice linorytu, łącząc tradycyjną grafikę artystyczną z nowymi technologiami, tworząc instalacje graficzne łączące VR i linoryt. Na co dzień zajmuje się również sztuką cyfrową i reklamą.
Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach m.in. ING Creative Festival w Dubaju, Międzynarodowym Festiwalu Drzeworytu w Ulsan w Korei Południowej, Międzynarodowym Biennale Grafiki Guanlan w Chinach, Międzynarodowej Nagrodzie Graficznej im. Jesusa Nuneza w Hiszpanii czy Międzynarodowe Triennale Grafiki w Turcji, Austrii, Szwecji. Prace jego autorstwa otrzymują wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i na świecie, z czego największym uznaniem jego twórczości było przyznanie w 2018 roku Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Zdobył również wiele nagród branżowych związanych z reklamą i projektowaniem min. Nagrody w Polskim Konkursie Reklamy KTR czy Effie Award.
Urodził się w Zamościu. Na co dzień żyje w Warszawie, gdzie tworzy swoją sztukę. Związany z Wydziałem Artystycznym UMCS jako adiunkt w pracowni Wypukłodruku, rozpowszechnia swoją wiedzę i doświadczenie o nowych formach grafiki.
Linoryty Karola Pomykały można podziwiać w muzeach i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

www.pomykalastudio.com
art@pomykalastudio.com
mobile: +48 507055280

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    26 listopada 2021