Wystawa „Objaw” Doroty Pęksy | Fotorelacja

17 maja 2021 w Galerii KONT przy ulicy Zana 11 w Lublinie odbyło się otwarcie wystawy „Objaw” autorstwa Doroty Pęksy.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się na placu przed wejściem do akademika. Wystawę mogą oglądać osoby w maseczkach i z zastosowaniem dystansu obowiązującego w pandemii.

Na wystawie zostały zaprezentowane wielkoformatowe fotografie będące próbą poszukiwania standardowego wizerunku w formie wykraczającej poza klasyczny autoportret i jego wymiar formalny. Zewnętrzna powierzchowność staje się w tym wypadku nieistotna! Jej treścią są zapisane na ciele tajemnicze symboliczne i znaki ale, również formy nie całkiem czytelne: np. „gryzmoły” zapisane na skórze autorki. Są one wyrazem wewnętrznego napięcia pomiędzy „ja” autorki i zewnętrzną cielesnością. Tworzą one jakiś nowy, wymiar wizualności. Każdy widz może dojrzeć w owym pogmatwanym labiryncie liter i linii swoją osobistą historię, ukrytą wewnątrz cielesnej powłoki.

Dorota Pęksa urodziła się w Nowym Targu. Fascynacja malarstwem zaczęła się już w dzieciństwie. Początkowo duże znaczenie dla jej rozwoju miały zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu, gdzie przede wszystkim mogła poszukać plastycznych sposobów, dzięki którym mogła wyrażać siebie. Następnie kształciła się w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 2016 roku została jego absolwentką, na specjalizacji snycerstwo. Obecnie jest studentką IV roku malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Edukacja na uczelni oprócz poszerzania wiedzy na temat sztuki i rozwijania swoich umiejętności, pozwala jej na poszukiwanie swojego języka wizualnego.

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    18 maja 2021