Wystawa „NATURAL/POSTNATURAL” Anastasii Kashtalian | Fotorelacja

14 czerwca w Galerii KONT odbył się wernisaż wystawy NATURAL/POSTNATURAL naszej Studentki Anastasii Kashtalian.

Od autorki:

Projekt NATURAL/POSTNATURAL składa się z trzech cykli wideo:
IN/OUT - w tych pracach wideo przyporządkowuję swoje ciało do form i kształtów otaczającej mnie przestrzeni i na odwrót; przyporządkowanie i naśladownictwo są w tym wypadku aktywnym obszarem sprawczym.
NATURAL/POSTNATURAL - performance jest inspirowany legendą, mitem o czasach przed chrześcijańskich, kiedy to istniała taka tradycja. Dziewczyny każdej wiosny szły do lasu nago i tańczyły tam, witając odradzającą się na wiosnę naturę. W pierwszej części performance’u starałam się to odtworzyć, czy też poczuć się jak te mitologiczne dziewczyny. W drugiej części wyobraziłam tą samą sytuację we współczesnym świecie, w którym nastąpiła zdecydowana transformacja kulturowa i mentalna.
PROCESS1/PROCESS 2 - prace wideo przedstawiają jeden proces myślowy w dwóch różnych formach. Chciałam w nich za pomocą najpierw linii, a potem ciała, zwizualizować sposób, w który układają się moje myśli, ich przebieg, sekwencyjność, przeplatanie, powtórzenia… Impuls, kiedy pojawiają się myśli, wielowarstwowe ich funkcjonowanie - jest nieodgadniony i jakby prowokacyjny: nie wiadomo w jakim kierunku zmierzają, jaki będzie ich finał, jaką rolę odgrywają w procesie kreacji.

Anastasiia Kashtalian urodziła się w 1998 roku w Łucku na Ukrainie. W latach 2014-2018 studiowała w Wołyńskim College Kultury i Sztuki im. I.F.Strawińskiego na specjalizacji: wikliniarstwo. Od 2019 roku studiuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja grafika. Uczestniczyła w pięciu wystawach zbiorowych, miała również jedną wystawę indywidualną: 2020 - “Karantynni notatki”, Galeria Sztuki VONSHU, Łuck, Ukraina. Wystawy zbiorowe: 2021 - „Nigdy nie będziesz szła sama”, Galeria Labirynt, Lublin; 2020 - „Jesteśmy ludźmi”, Galeria Labirynt, Lublin; 2018 - „MOVA”, Galeria VONSHU, Łuck, Ukraina; 2017 - „MOVA”, Galeria VONSHU, Łuck, Ukraina; 2016 - „MOVA”, Galeria VONSHU, Łuck, Ukraina

Rozwija swoją praktykę artystyczną w obszarze wideo, instalacji i performance. W swojej twórczości bada relacje między ciałem a przestrzenią, inspiruję się naturą i ludźmi.

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    23 czerwca 2021