O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie – spotkanie autorskie z prof. dr hab. J. Szpyrą-Kozłowską

Dlaczego pary wyrazów, takie jak sekretarz i sekretarka, dyrektor i dyrektorka różnią się znaczeniem, a nazwa męska jest bardziej prestiżowa niż żeńska? Jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki? Na pytania z zakresu nierówności płci we współczesnej polszczyźnie i jej konsekwencjach postara się odpowiedzieć autorka książki pt. „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”, prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska, w trakcie spotkania autorskiego, które odbędzie się 25 listopada 2021 r. w Chatce Żaka. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Fot. Ulleo/Pixabay

Kwestia zależności między językiem i płcią od lat wzbudza żywe zainteresowanie na całym świecie i to nie tylko wśród językoznawców, ale także wśród zwykłych użytkowników języka. Często nawet niespecjaliści zauważają, na przykład, że pary wyrazów, takie jak sekretarz i sekretarka, dyrektor i dyrektorka różnią się znaczeniem, a nazwa męska jest bardziej prestiżowa niż żeńska. W licznych tekstach prasowych i internetowych toczone są żywe dyskusje, zwane wojną „o żeńskie końcówki”, jak nazwać kobiety pełniące funkcje prezydenta, premiera, rektora, i czy ministra. Polskie społeczeństwo nie ma też jasności, jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki.

Problematykę roli języka w kształtowaniu wizerunku kobiet i mężczyzn podejmuje m.in. najnowsza publikacja ekspertki w zakresie językoznawstwa angielskiego i ogólnego, kierownik Zakładu Fonetyki i Fonologii w Instytucie Anglistyki UMCS, prof. dr hab. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej, pt. „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”.

O nierównościach płci we współczesnej polszczyźnie i jej konsekwencjach, pani profesor opowie już 25 listopada 2021 r. w trakcie spotkania autorskiego w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka (Mała Sala Widowiskowa). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00.

Fot. Alicja Prus

- Książka adresowana jest nie tylko do językoznawców, ale również do innych badaczy związków między językiem i kulturą, socjologów, kulturoznawców i dziennikarzy śledzących zmiany zachodzące w polszczyźnie. Mam również nadzieję, że książka zainteresuje studentów polonistyki oraz innych filologii, kulturoznawstwa czy dziennikarstwa, jak też inne czytelniczki i czytelników, którym bliska jest poruszana w niej problematyka – napisała autorka książki „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”, prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska.

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    19 listopada 2021