Karol Pomykała laureatem nagrody na Triennale Grafiki

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczystość wręczenia nagród Międzynarodowego Triennale Grafiki. W trakcie wydarzenia wiceprezydent Andrzej Kulig wręczył Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018. Laureatem nagrody został pracownik UMCS Karol Pomykała za pracę „Jeden kierunek | One Direction”.

6 lipca 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odbył się wernisaż wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki - Immersed in Images / „Zanurzeni w obrazach”. W ramach wystawy zaprezentowanych zostało 257 prac autorstwa 115 twórców z 29 krajów świata, dzięki czemu możliwe jest stworzenie wspaniałej przestrzeni dialogu międzykulturowego, który aktualizuje się w formach wizualnych i różnorodności estetyk preferowanych przez twórców ze wszystkich zakątków świata. Wystawa stawia także pytania o pogranicza medium graficznego, problematyzując relację pomiędzy grafiką i rzeźbą, instalacją, malarstwem czy sztuką wideo. Ekspozycja będzie czynna do 26 sierpnia 2018 r.

Nagrodzona instalacja Karola Pomykały przedstawia szereg powtarzanych w nieskończoność postaci pozbawionych cech indywidualnych. „Dzięki okularom VR widz przenosi się całkowicie w sam środek tłumu, ginąc w nim i stając się częścią instalacji. Pozwala to odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki. Instalacja jest połączeniem grafiki tradycyjnej wykonanej w technice linorytu ze współczesną technologią reprezentowaną przez rzeczywistość wirtualną. To zderzenie aktualnego z wirtualnym, przeniesienie dwuwymiarowej, analogowej grafiki do trójwymiarowego świata wygenerowanego komputerowo. Zabieg ten ma na celu głębsze wciągnięcie widza w wykreowany świat i służy intensyfikacji odbioru” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody. 

 – Dzięki Triennale Kraków wpisuje się w bieżący rytm międzynarodowego życia artystycznego, pozostaje miejscem prezentacji najwybitniejszych osiągnięć, twórczych konfrontacji oraz odkrywania nowych dróg w szerokim, różnorodnym świecie współczesnej grafiki – powiedział wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Pogratulował organizatorom tego cennego przedsięwzięcia za wspaniały rozwój idei założyciela konkursu profesora Witolda Skulicza oraz wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu.

2018 rok przynosi nową odsłonę najstarszego międzynarodowego konkursu graficznego w Europie organizowanego nieprzerwanie od 1966 roku. Kraków po raz kolejny staje się centrum graficznego świata. Wyjątkowa formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk.

Międzynarodowe Triennale Grafiki to nie tylko prestiżowy konkurs, ale także wiele wystaw, spotkań, warsztatów i debat, które przybliżają odbiorcom obraz współczesnej grafiki.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.triennial.cracow.pl.

    Aktualności

    Autor
    Emilia Olszak
    Data dodania
    23 lipca 2018