"Historia jazzowego fortepianu" – wykład prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli

21 maja 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Kameralnej Instytutu Muzyki UMCS, Lublin ul. Kraśnicka 2a rozpocznie się wykład prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli "Historia jazzowego fortepianu". Po wykładzie przewidziane są warsztaty.

Prof. dr hab. Wojciech Niedziela - pianista, kompozytor, pedagog – absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Czołowy polski pianista jazzowy, obecny na scenie jazzowej od początku lat 80-tych. Przez wiele lat był liderem zespołu New Presentation. Wziął udział w nagraniu ok. 35 płyt, m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, i Maciejem Sikałą.

Własnym nazwiskiem firmował cztery płyty: „New Presentation – Trio”, „Lonesome Dancer”, „To Kiss the Ivories”, „Domingos’s Tunes”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych jest członkiem kwartetu i sekstetu Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

Niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych - Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl - Festiwal big-bandów, Festiwal Standardów w Siedlcach. Pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowych Warsztatów w Chodzieży oraz Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

Jest laureatem wielu nagród i konkursów, wśród których można wymienić: Konkurs Improwizacji Jazzowej Katowice 1983 r. - I nagroda; Konkurs Jazz Juniors - Kraków 1983 r. - I nagroda; Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 1985 r. - Grand Prix; Konkurs Międzynarodowej Federacji Jazzowej - Leverkusen 1985 r. - I nagroda; dwukrotnie uhonorowany ministerialną Nagrodą Młodych im. S. Wyspiańskiego - Warszawa 1986 r. , 1990 r.; półfinalista konkursu Th. Monka w Waszyngtonie w 1988 r. Może poszczycić się także czterema nominacjami do nagrody Fryderyków 2000 r. - płyta roku, muzyk roku oraz 2005 i 2006 za płyty z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Obecnie prowadzi również bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (Kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012) i w PWSZ w Nysie (od roku 2008 jest Dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Na liście ponad czterdziestu absolwentów jego klasy fortepianu znajdują się znakomici pianiści młodego i średniego pokolenia- min. Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj, Marcin Wasilewski i wielu innych. Wykładał również podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Chodzieży (Dyrektor Artystyczny w latach 2012-2016) Puławach, Pułtusku, Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA. W czerwcu 2014 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

    Aktualności

    Autor
    Emilia Olszak
    Data dodania
    17 maja 2019