Dzień Ziemi 2018

Światowy Dzień Ziemi to projekt, któremu towarzyszą wykłady i różne wydarzenia artystyczne. 20 IV br. Wydział Artystyczny UMCS, współorganizator wydarzenia włączył się w tę inicjatywę.

W strefie GeoArt  zrealizowano kilka projektów, których uczestnikami byli: studenci, uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Do działań włączyły się pracownie, które mają na celu popularyzowanie mediów z obszaru różnych dyscyplin artystycznych. W Zakładzie Malarstwa i Rysunku w pracowni Eko-art ze studentami V roku Grafiki i studentami II roku Malarstwa pod kierunkiem dr hab. Anny Waszczuk i prof. UMCS Marii Polakowskiej-Prokopiak zrealizowano projekt „Formy plenerowe z wikliny”. W Zakładzie Intermediów i Rysunku pod kierunkiem dra. Kamila Stańczaka z udziałem studentów III roku Malarstwa zrealizowany został w przestrzeni publicznej projekt pt. „Oswojone Ciała Obce”.

 Młodzi twórcy z kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na WA UMCS pod kierunkiem dr Barbary Niścior zrealizowali sześć projektów artystyczno-edukacyjnych: „Poczuj naturę” (Aleksandra Ratyńska), „Otulone kolorem” (Jadwiga Sadurska), „Kraina Flory Ziemi”(Małgorzata Staszek), „Stwory Ziemi” (Klaudia Dobosz), „Skarby natury” (Iryna Mazur), „Zwierzę” (Marta Kidyba). Dr Barbara Niścior wraz ze studentami III i IV roku Malarstwa, zrealizowała także projekt artystyczno-edukacyjny pt. „Mandala”.

Proekologiczna postawa zachęcała uczestników do tworzenia form z naturalnych materiałów. Zrealizowano kilka projektów, które pozwoliły młodym artystom poznać różne aspekty ekosztuki  jako zjawiska artystycznego. Opracowane koncepcje usytuowane na otwartym terenie promowały proekologiczną postawę, były zgodne z szeroko pojętym nurtem naturalistycznego land artu i przyczyniły się do upowszechniania  kreatywnych postaw uzdolnionej młodzieży.

Do wszystkich osób zaangażowanych w organizację tegorocznej imprezy obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, kieruję podziękowania i gratuluję  oryginalnych realizacji.

dr hab. Maria Polakowska – Prokopiak -  koordynator projektu ze strony WA UMCS

    Aktualności

    Autor
    Emilia Olszak
    Data dodania
    28 maja 2018