Agata Warywoda

Agata Warywoda, absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (UMCS w Lublinie, 2012 r.),  nauczyciel-polonista i bibliotekarz, absolwentka programu stażowego Narodowego Centrum Kultury oraz programu Wolontariusz Kultury, członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABiB, od 2012 roku pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Animator,  podróżnik-włóczykij.
 
Początkiem wszystkiego był Lublin. „Małe-wielkie”, wielokulturowe, pełne energii miasto na wschodzie Polski. Do Lublina przyjechałam w 2005 r. studiować, zostałam na siedem cudownych lat wypełnionych zdobywaniem wiedzy, poznawaniem ludzi i odkrywaniem siebie. Studia wyposażyły mnie w ważne na rynku pracy kompetencje, ale przede wszystkim – w pewność siebie, otwartość na nową wiedzę oraz świadomość, że to, co chcę w życiu robić,  to praca w kulturze.
 
Uczestniczyłam m.in. w przygotowaniach do lubelskiej Nocy Kultury 2011 i Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca (program Wolontariusz Kultury, 2011), w ramach programu stażowego Narodowego Centrum Kultury współpracowałam z Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN” (program Staże w instytucjach kultury), a podczas wizyt studyjnych odwiedziłam najciekawsze polskie biblioteki.
 
Po siedmiu latach w Lublinie, zmieniłam miejsce zamieszkania na podkarpackie Jasło. Pracuję w Miejskiej Bibliotece Publicznej – zajmuję się nowymi mediami, promocją oraz pracą z młodzieżą nad wzmacnianiem ich zasobów i rozwojem edukacyjnym. Przez około 8 godzin dziennie projektuje oraz prowadzę zajęcia z zakresu edukacji medialnej, tworzę multimedialne materiały promocyjne, rozwijam siebie i szkolę innych.
 
Koordynuję grupę świetnych wolontariuszy i „dowodzę” dzieciakami z Klubu Sieciaka. Organizuję lokalne spotkania w ramach ogólnopolskiego projektu "Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera", podczas których zachęcam młodych ludzi do rozwoju i spełniania marzeń. Wyjeżdżam na polsko-słowackie wymiany młodzieżowe (projekty YOUTH STORY, Freedom 3D), pomagam w organizacji corocznego jasielskiego Festiwalu Poezji i Prozy, współorganizuję flashmoby czytelnicze, eventy w przestrzeni miejskiej i naukę programowania w bibliotece.
 
Do Lublina wciąż mi blisko – podczas Nocy Kultury 2014, wspólnie z kolektywem animatorów i artystów CrossRoad, realizowałam projekt artystyczny Autobus do sztuki.
 
Początkiem wszystkiego był Lublin. I studia. Dzięki wyborowi sprzed kilku lat, jestem dziś w odpowiednim miejscu w życiu. W najlepszym jakim mogę być. Działam, tworzę i wymyślam w kulturze. Junior Stress – muzyk, artysta, 100% lublinianin, powiedział kiedyś „Zapomnij o tym, że istnieją w świecie za wysokie progi. Bo tylko jeden jest świat – a Ty masz miłość by go podbić.” Właśnie takim „podbijaniem świata” z miłością zajmuję się w  bibliotece :)