Zespół Częstochowa

 

 Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa" 

www.zespol-czestochowa.pl

 

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” działa nieprzerwanie od 1978 roku. W ciągu tych wielu lat działalności wykształcił ponad 2.000 młodych ludzi ucząc śpiewu i tańca ludowego na równi z szacunkiem dla tradycji i historii kraju, rozwijając  umiejętności dostrzegania piękna zróżnicowanych tradycji lokalnych.

Wysoki poziom oraz bogaty repertuar, każdego roku rozszerzany o nowe układy taneczne,  sprawiły, że Zespół był wielokrotnie typowany przez Polską Sekcję IOV do reprezentowania kraju na międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Zespół koncertował  w wielu krajach Europy, m.in: w Belgii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Grecji Słowacji, Węgrzech,w Niemczech, Portugalii, Rumunii,Turcji we Włoszech i Macedonii.

Jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny reprezentował kraj na Światowym Festiwalu w Szanghaju w Chinach, uczestniczył także w Miedzynarodowym Festiwalu Folklorystyczny w Caçapava do Sul w Brazylii i dwóch festiwalach w USA.

Jest także kulturalną wizytówką Częstochowy; stąd częste koncerty w ramach współpracy z europejskimi miastami bliźniaczymi: Graz (Austria), Pforzheim (Niemcy), Loreto (Włochy), Lourdes (Francja), Rezekne (Łotwa). Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Koncert z okazji XX lecia zespołu i widowisko muzyczno–taneczne „Carmina Burana”  otrzymały tytuł „Wydarzenie kultutralne roku”, przyznany przez czytelników Gazety Wyborczej w Częstochowie. Wśród licznych przedsięwzięć artystycznych, w których uczestniczył Zespół, warto wymienić udział w przygotowaniu, wspólnie z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi, dwóch oper  – „Strasznego dworu” oraz „Halki”, a także  inscenizacji „Krakowiaków i górali”.

 

Zespół uczestniczył również w programach radiowych i telewizyjnych. W kwietniu 2016 roku wydał płytę "Serce da wam Częstochowa".

Fragment: 

Ciekawą i efektowną inicjatywą są plenerowe widowiska obrzędowe „Wesele częstochowskie" oraz „Noc Świętojańska” co roku prezentowane w rożnych częściach Polski.

 

Zespół szczególnie dumny jest z głównej nagrody: GRAND PRIX, statuetki „Szczyglika“ i Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w Przeglądzie Piosenki Dziecięcej im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie“ konsekwencją czego były wspólne występy z Zespołem „Śląsk“

Dwukrotnie otrzymywał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Pana Bogdana Zdrojewskiego, został odznaczony „ Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” jest również laureatem nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury za całokształt działalności artystycznej oraz propagowanie tradycji folkloru polskiego w Polsce i na świecie         

Jako jedyna w mieście grupa folklorystyczna prowadzi od wielu lat szkolną edukację z zakresu polskich tańców, obrzędów i zwyczajów ludowych, obejmując każdego roku kilka tysięcy dzieci i młodzieży. 

www.zespol-czestochowa.pl